БЕХ ще преговаря с Toshiba за изграждането на VII блок
БЕХ започва преговори с японската корпорация за изграждане на нова ядрена мощност в съществуващата българска АЕЦ с технология "реактор с вода под налягане АР 1000 ІІІ+" на американската Westinghouse Electric Company
Българският енергиен холдинг (БЕХ) започва преговори с японската корпорация Toshiba Corporation за строителството на VII енергоблок в АЕЦ "Козлодуй". С решение на Министерски съвет от днес беше одобрен доклад, изготвен от министъра на икономиката и енергетиката Драгомир Стойнев, за предприемане на действия за изграждане на нова ядрена мощност в Първата ядрена електроцентрала.
В решението на кабинета се предвижда Драгомир Стойнев да разреши на БЕХ да преговаря с Toshiba Corporation за сключване на споразумение за стратегически инвеститор за реализиране на проект за изграждане на нова ядрена мощност в съществуващата българска АЕЦ с технология "реактор с вода под налягане АР 1000 ІІІ+" на американската Westinghouse Electric Company. На министъра беше възложено да организира, координира и контролира провеждането на преговори за структуриране и финансиране на проекта.
Днешното правителствено решение е в изпълнение на правителствено решение от 11 април 2012 г., с което е дадено принципно съгласие по чл. 45, ал. 1 от Закона за безопасно използване на ядрената енергия да се предприемат действия, необходими за изграждане на нова ядрена мощност в АЕЦ "Козлодуй". Със същото решение на министъра на икономиката, енергетиката и туризма е възложено да внесе в МС два доклада - по чл. 45, ал. 2 от ЗБИЯЕ и относно правно организационната форма за осъществяването на проекта.
В изпълнение на решението от 11 април 2012 г. е създадено дъщерно дружество "АЕЦ Козлодуй-Нови мощности" ЕАД, с предмет на дейност проектиране, лицензиране, изграждане и въвеждане в експлоатация на нова ядрена мощност на площадката на централата. БЕХ, АЕЦ "Козлодуй" и "АЕЦ Козлодуй-Нови мощности" са организирали съответните стъпки и процедури, подготвящи вземането на решение по същество от МС по чл. 45 от ЗБИЯЕ за изграждане на новата ядрена мощност.
Постигането на оптимално изгодни за българската държава условия и осигуряване на диверсификацията на енергийната система при изграждането на мощността би било възможно, ако в периода до вземането на решение се проведат преговори със стратегически инвеститор, смята правителството. Мотивите за стартиране на преговори са заявеният от Toshiba Corporation инвеститорски интерес, както и препоръката, направена в доклад на изпълнителния директор на АЕЦ "Козлодуй", новите мощности да бъдат изградени с технологията АР 1000 заради решаване на въпросите с безопасността.
АР 1000 е първият проект, в който системите за безопасност са изцяло пасивни и не разчитат на външно електрозахранване в случай на авария. Активната зона може да се охлажда нормално за по-продължителен период от време, благодарение на използването на тези пасивни системи. Те действат по силата на природните закони и не е необходима намеса на персонала, като се свежда до минимум рискът от човешка грешка. АР 1000 е напълно лицензиран в страната-производител. Мощността му - между 1000 и 1200 мегавата, отговаря на възможностите на националната електропреносна мрежа.