Български сателит в орбита през 2016 г.
"Булсатком" подготвя изстрелването на телекомуникационен спътник
Първият български телекомуникационен сателит може да е в орбита през 2016 г. Операторът "Булсатком" има солиден напредък в проекта да изстреля свой собствен спътник, твърдят от компанията.
Родното дружество се е договорило със Space Systems/Loral (SSL) за производството на съоръжението, наречено BulgariaSat-1. Цялата дейност по разработване, доставка и изстрелване на спътника се финансират с кредитна линия от американската външнотърговска банка Ex-Im Bank. Стойността на заема по данни от сайта на финансовата институция е 150 млн. долара, съобщава Капитал.
"Булсатком" е поръчала телекомуникационния сателит чрез своето дъщерно дружество "България Сат", съобщиха от офиса на компанията в София. Моделът на съоръжението е LS1300, чийто експлоатационен живот е 15 и повече години. Идеята на тв доставчика е да използва част от капацитета му, за да предлага своята DTH услуга на българския пазар.
Останалата, по-голяма, част ще бъде предлагана на други оператори на сателитна телевизия на едро на Балканите. В момента "Булсатком" ползва гръцкия спътник Hellas за цифровия си тв сигнал. Съоръжението беше на гръцката ОТЕ, която преди година и половина го продаде на ArabSat. Неговият живот обаче е на път да приключи.
Изстрелването на BulgariaSat-1, насрочено за 2016 г., се планира да стане с ракета-носител Falcon-9 на милиардера предприемач Елън Мъск. Неговата компания SpaceX предлага близо двойно по-ниски цени за извеждане на товари в околоземна орбита. За изстрелване на два сателита с една ракета-носител хонконгския оператор AsiaSat ще плати 52.2 млн. долара, допълва изданието.
Раздвижване на сателитния проект на "Булсатком" се чака от близо две години. Компанията има геостанционарна орбита (координати), предоставена й от държавата. За да я оползотвори, тя преговаря за кредитна линия с американска банка от месеци. Явно сега всички изисквания за финансирането са изпълнени.
Изстрелването на собствен сателит от "Булсатком" може буквално да промени небесната карта над Балканите. В околоземното пространство се води битка за орбитите и позициите на сателитите на различните компании, коментира Капитал.
Големите амбиции за "Булсатком" означават и големи рискове. За да осъществи двата амбициозни проекта, "Булсатком" вече се оказва с големи дългове. За 4G мобилната мрежа тя вече има заем от 85 млн. евро. Отделно сега идва и финансирането за 150 млн. долара със срок за връщане осем години и половина.
С други думи, общо "Булсатком" трябва да върне близо 200 млн. евро в рамките на около осем години, работейки на силно конкурентен пазар срещу оператори с много големи възможности. С други думи, "Булсатком" може да промени изоснови целия телеком пазар в България и в някаква степен дори в региона, но няма право на грешки оттук насетне, завършва материалът.