Бюджетът за здраве трябва да е 7 млрд. лв
Хората трябва да проумеят най-после, че в медицината лекари и пациенти сме един отбор, смята проф. Милан Миланов
Мнение:
Българинът доплаща между 50 и 70% от джоба си в момента. Ето го бюджета за здравеопазване - сега 3 млрд. лева, а трябва да стане 6,5 - 7 млрд. лева. Тези пари ще гарантират качество. Това заявява в интервю за вестник "Преса" професор Милан Миланов.
Той призовава всички, които искат да идват на власт, да запомнят тази цифра. "Няма държава в света, в която между лекар и пациент да има финансови взаимоотношения", категоричен е професор Миланов.
Според него не може финансовият министър да решава какви пари трябва да се дадат за здраве. "Но последните финансови министри си приличат в това отношение. Чудя се как така са готови да отпуснат за КТБ над три милиарда лева, защитавайки и аз не знам какви и чии интереси. И в същото време не могат да намерят 330 млн. лева за здравето на 7 милиона българи", отбелязва професор Миланов.
Той смята, че парите за здраве у нас не изтичат в каса без дъно. "И на тези, които го твърдят, ще кажа така: заповядайте на шестия етаж в "Пирогов" в реанимацията. Като пациенти. И вижте къде изтичат тези пари. И дали е каца без дъно", подчертава професор Миланов.
Попитан що за система е това, от която и лекарите, и пациентите са недоволни, той отговаря: "Недофинансирана. Такава, в която доктори и пациенти субсидират държавата. А тя прави всичко възможно да ни настрои едни срещу други. И последните три правителства постигнаха целта. Хората трябва да проумеят най-после, че в медицината лекари и пациенти сме един отбор. В другия са институциите".
На въпрос какъв трябва да е следващият здравен министър, професор Миланов отговаря, че няма никакво значение дали е лекар, или не е, какъв точно лекар е, дали е мъж или жена.
"Трябва да е човек, който е наясно, че ще бяга не 100 метра, а 10 километра с една огромна раница на гърба, че ще има препятствия и че ще бяга с тежки ботуши. Трябва да е здрав и физически, да има здрава психика и да е сравнително млад - между 45 и 50 години", добавя той.
Професор Миланов коментира и ролята на бъдещия служебен здравен министър. Според него тя е никаква и дори изразява учудване, защо има толкова кандидати за този пост.
"Имам предложение - няма нужда в служебното правителство да се назначават министри във всички ведомства, защото неговата цел е една и тя е да организира предсрочните избори. Може да минем само със служебен премиер, вътрешен, външен и финансов министър. В останалите ведомства може длъжността да се изпълнява от главните секретари", заяви той и добавя, че един служебен здравен министър не може да свърши нищо за 2-3 месеца, освен да се запознае с чиновниците, портиера и да научи къде са тоалетните. .
"Нито има финансов ресурс, нито има законодателна инициатива, понеже няма парламент. Има само две причини да се съгласиш да поемеш такъв пост - да обявиш недообявените обществени поръчки и да се похвалиш на майка си", завършва професор Миланов.