Чобанов подписа договорите за дълга от над 700 млн. лв.
Предстои Народното събрание да ги ратифицира
Министърът на финансите Петър Чобанов е подписал договорите за новия външен държавен дълг, който България ще изтегли според законите на Германия, става ясно от съобщение на финансовото министерство за приключилите подготвителни действия по новия заем. Той ще е до 360 млн. евро (704.10 млн. лв.).
Подготовката на необходимата документация беше одобрена от правителството и на 4 ноември 2013 г. Петър Чобанов е подписал Договори за прехвърляеми заеми с падежи 2020 г., 2023 г. и 2028 г. с фиксирани лихвени проценти. Договорите са между Република България, в качеството на Кредитополучател и Дойче Банк Акциенгезелшафт в качеството на Кредитор и Агент по плащанията.
От МФ уточняват, че изискването на Конституцията е договорите да се ратифицират от Народното събрание, тъй като съдържат финансово задължение за страната и в тях изрично се предвижда ратификация.
Посредници по транзакцията са Дойче Банк Акциенгезелшафт и Райфайзен Банк Интернешънъл АГ.
Процедурата за поемането на нов външен дълг започна на 2 октомври 2013 г., когато правителството упълномощи министъра на финансите да предприеме необходимите подготвителни действия. С актуализацията на бюджета беше увеличен максималният размер на новопоет дълг от 2 на 3 млрд. лв., който България може да поеме, без обаче да се променя таванът на държавния дълг от 14.6 млрд. лв. Това се наложи заради извънредната емисия държавни ценни книжа от февруари 2013 г. на стойност 800 млн. лв., която изразходва 40% от лимита на новопоет дълг, записан в бюджета за 2013 г. преди неговата актуализация.
С подписаните договори се предвижда да бъдат пласирани заеми в три транша - съответно със 7-, 10- и 15-годишен матуритет. Конкретните параметри ще бъдат определени след провеждане на маркетинг сред инвеститорите и провеждане на процес на предварително приемане на заявки.
Чрез пласирането на прехвърляеми заеми по правото на Германия ще се оптимизира матуритетната структура на държавния дълг и ще се диверсифицира инвеститорската база в български суверенен дълг.
Средствата от заемите ще дадат възможност да бъдат възстановени изчерпаните още в началото на годината буфери в бюджета и ще бъдат използвани за увеличаване на фискалния резерв и съответно за минимизиране на евентуални ликвидни рискове в началото на следващата година.
Поемането на нов дълг в размер до 360 млн. евро няма да окаже влияние върху регламентираното в Закона за държавния бюджет на Република България за 2013 г. ниво на максималния размер на държавния дълг от 14.6 млрд. лв. към края на годината.