Кредиторите запорираха офисите на БДЖ и НКЖИ
Причината са задълженията към банките в Германия, Австрия и България за над 600 млн. лв.
Кредиторите на "Холдинг БДЖ" поставиха под възбрана централните офиси на превозвача на столичната улица "Иван Вазов" и на Национална компания "Железопътна инфраструктура" (НКЖИ) близо до Централната гара.Причината за мярката са задълженията на холдинга от над 600 млн. лв., пише в. "Преса".
Това означава, че дружествата не могат да се разпореждат с тях - нито да ги залагат, нито да ги продават, нито да ги отдават под наем.
Сред големите му кредитори са германските банки FMS (ФМС) и KfW (Ка Фе Ве), австрийската K Finance ("Ка финанс"), както и българските "BNP Paribas България" и Корпоративна търговска банка (КТБ).
Правителството има затруднения в преговорите с "Еф Ем Ес". Дългът към нея е сравнително малък - около 30 млн. евро, но тя настоява да си го получи веднага, обясни транспортният министър Данаил Папазов. Именно по нейно искане през февруари бе наложен запор на сметките на БДЖ. Сега обаче решението е на Общото събрание на облигационерите, което се е провело тази седмица.
Възбраната на имотите няма да окаже никакво влияние върху дейността на дружеството, нито да затрудни плащането на заплатите, коментира пред изданието зам.-министърът на транспорта Антон Гинев
По-голямата част от кредиторите приемат плана за разсрочване на дълга, който предлага правителството, увери Папазов. Новият кръг от преговори ще започне през май. Транспортният министър очаква планът на правителството да бъде приет.
България е предложила 8 варианта на споразумението, като отново само "Еф Ем Ес" не е изразила съгласие. В преговорите се е включил и финансовият министър Петър Чобанов, за тях пряко следи вицепремиерът Даниела Бобева.
През последната година дълговете на БДЖ са се стопили с близо 100 млн. лв. В момента те са 605 млн. лв., отбеляза Папазов. До края на 2014 г. задълженията на железниците ще бъдат съкратени с още 50 млн. лв.