Немощна енергетика
Непрозрачността и натрупването на големи дефицити доведе сектора до колапс. Изходът минава през либерализацията, която води до шок
Енергетиката е в колапс. Ситуацията е плод на голямо разграбване с благословия от различните правителства, за което в сектора се говори под сурдинка. Кризата се дължи на политическия флирт с частния сектор и превръщането на държавните енергийни структури в буфер, който поема всички пасиви. И все пак българската енергетика издържа твърде дълго.
До апокалипсис не се е стигнало, щом все още имаме ток на политически контролирана цена, колкото и Държавната комисия за енергийно и водно регулиране да се прави на независима. Нямаше как тези неблагополучия да ни се разминат при дългогодишната политика на полуистини. Какво е реалното състояние на енергетиката винаги са знаели малцина, но от години се прави
игра с цифри и факти
деформирани в зависимост от интереса, който трябва да бъде обслужен. От близо четвърт век се разиграват различни енергийни драми, свързани с нефтопровода „Бургас-Александруполис“, спирането на четирите блока на АЕЦ „Козлодуй”, приватизацията на електроенергийния сектор, (не)изграждането на нови ядрени мощности, свръх инсталирането на ВЕИ, газовата криза в началото на 2009 г., износа на ток, цената на електроенергията, задълженията на ЕРП-тата към доведената до ръба на фалита Националната електрическа компания и т. н.
Парадоксът е, че колкото и да поскъпва токът в България, все се твърди, че той е евтин и повечето фирми не могат да излязат на печалба. Но това може да е поради лош мениджмънт, счетоводни и аутсорсинг трикове, а също и заради надценени очаквания.
Повече четете в брой 37 на сп. "Икономика".