Позицията на кабинета по "Южен поток" е безотговорна
Проектът трябва да са съобразени с Третия енергиен пакет, иначе ще има санкции от ЕС
Христо Казанджиев:
Позицията на България по проекта „Южен поток” е безотговорна и това може да доведе до санкции от страна на Европейския съюз (ЕС), коментира газовият експерт Христо Казанджиев от Български енергиен форум (БЕФ) и бивш Директор "Концесии" в Министерството на икономиката и енергетиката.
Коментарът на един от водещите експерти в България по газовия пазар идва ден, след като зам.-министърът на енерггетиката Иван Айолов отрече да е имало замразяване на преговорите между Еврокомисията (ЕК) и "Газпром" по "Южен поток".
Това се случва заради несъобразяване с Директивата за Третия либерализационен пакет – отказ за достъп на трети страни до мрежата. „Борбата на Русия, с помощта на България, е как проектът „Южен поток” да не се съобразява с изискванията на ЕС”, обясни експертът, цитиран от радио "Фокус".
„Санкциите могат да бъдат наказателна процедура срещу България и значителни глоби за всеки един ден. Аз не мисля, че българското правителство би загубило разума си и би продължило да реализира проекта при тези условия”, смята Христо Казанджиев.
Според него българското правителство трябва „много внимателно да преоцени позицията си и да прекрати тази конфронтация”, свързана с проекта на „Газпром”. „Алтернативата е проектът да бъде съобразен с изискванията на Третия пакет, да се предостави възможност на трета страна до мрежата и всичко свързано с него да бъде преработено в тази насока”, категоричен е Казанджиев.
Експертът е на мнение, че при липса на средства за техническа поддръжка на електроснабдителната мрежа може да се стигне до режим на тока за определени региони и области. „Исканията за увеличение на цената на тока с цел поддръжка на системата са логични, но управляващите свалят цените неоправдано”, смята газовият експерт.
По думите му, увеличение на цената на електроенергията ще има, въпросът е дали това ще бъде шоково или плавно. Според Казанджиев, процедурата за отнемане на лицензите на ЕРП-тата е „напълно незаконосъобразна и неоснователна”, тъй като проблемите се отнасят до корпоративни спорове, който трябва да бъдат отнесени до съда.