Газохранилищата са все по-важни за Европа
В епоха, белязана от колебания на енергийните пазари и геополитически напрежения, значението на подземното съхранение на газ никога не е било по-изявен
В световен мащаб капацитетът за подземно съхранение на газ се очаква да нарасне с 14% до края на десетилетието, като Европа все повече разчита на такива съоръжения, се казва в доклад на групата Cedigaz, цитиран от Montel.
„В епоха, белязана от колебания на енергийните пазари и геополитически напрежения, значението на подземното съхранение на газ никога не е било по-изявено“, се казва в него.
Неотдавнашната глобална газова криза насочи подземното съхранение в светлината на прожекторите, като подтикна ускорен растеж и подновяване на инвестициите в тази жизненоважна инфраструктура.“
Cedigaz изчисли, че глобалният работен капацитет ще нарасне от 437 милиарда кубични метра през 2023 г. до 500 до 2030 г.
Съществуващите 118 милиарда кубически метра капацитет за съхранение в ЕС са запълнени на 95% от капацитета в началото на ноември, около 5% над средното за пет години.
Европа изглежда добре подготвена за зимата“, се казва в съобщението. Но „несигурностите остават“, включително развитието на времето, геополитическите събития и конкуриращото се азиатско търсене.
Cedigaz посочи, че нахлуването на Русия в Украйна е довело до „дълбоки промени“ за европейския газов пазар. Регионът се бори да намери алтернативни доставки далеч от Русия, някога най-големият доставчик на природен газ в Европа.
Загубата на руски тръбопроводни доставки засили ролята на LNG в доставките и балансирането на пазарите“, се казва в доклада, отбелязвайки, че охладеното гориво сега представлява повече от половината от световната търговия с газ, като значението му нараства на фона на опасенията за енергийната сигурност.
Стегнат пазар
Въпреки предстоящите увеличения на капацитета за износ на LNG през 2025 г., пазарът (на газ) може да остане стегнат поради нарастващото търсене в Азия и Европа“, каза Cedigaz.
„За Европа втечненият природен газ премина от маргинален доставчик към източник на базов товар, като гъвкавите доставки на втечнен природен газ в САЩ поемат лъвския дял от допълнителните доставки“, се казва в него.
Според оценките на Cedigaz LNG миналата зима е представлявал 29% от общото европейско предлагане, докато подземното съхранение е осигурявало 16%, а доставките по руски тръбопроводи са били само 6%.
Ускореният растеж на хранилищата подчертава критичната му роля за осигуряване на енергийна сигурност на фона на несигурността на глобалния пазар“, добавя той.