Съдът отмени спорните такси върху зеления ток
Решението е подкрепено от 10 конституционни съдии
Обрат
Конституционният съд (КС) отмени въведената от парламента през януари такса от 20% върху приходите на слънчевите и вятърните електроцентрали на днешното си заседанието. Решението е подкрепено от 10 конституционни съдии, а пълният текст ще бъде публикуван по-късно в сайта на Конституционния съд.
Тя е обявена за «противоконституционна и отменена», след като Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) я въведе без съгласието на сектора за възобновяемите енергийни източници (ВЕИ).
Според аргументите в поректорешението, цитирано от правния сайт "Де факто", въведената такса неправомерно е обявена за "цена на услуга". Срещу заплатените 20% от приходите си ВЕИ централите обаче не получават никаква услуга. Промените в Закона за енергията от възобновяеми източници (ЗЕВЕИ) бяха въведени със Закона за държавния бюджет за 2014 г.
Таксата от 20% върху приходите се превежда на тримесечна база, като целта беше по този начин да се помогне на тежкото състояние на закъсалата Националната електрическа компания (НЕК). Решенията на КС обаче ще действат занапред – тоест, сумите, които са събрани до момента, няма да бъдат възстановени на компаниите.
Промените в Закона за енергията от възобновяеми източници (ЗЕВЕИ) с новата ВЕИ такса бяха въведени при изготвянето на държавния бюджет за 2014 г. Целта беше с тези пари да се финансира тежкият финансов дефицит на НЕК. От компаниите, произвеждащи ток от възобновяеми източници, определиха таксата като популизъм и обвиниха управляващите, че «превръщат България в капан за инвеститорите».
КС беше сезиран от президента Росен Плевнелиев през януари 2014 г. с мотива, че таксата създава условия за неравнопоставено третиране на производителите на електрическа енергия. «Конституцията гарантира на всички граждани и юридически лица еднакви правни условия за стопанска дейност. Въведената само за слънчеви и вятърни централи такса създава различни правни условия за стопанска дейност и неравно третиране», смята държавният глава.
"Не се предвижда да плащат такава такса нито другите производители на енергия от възобновяеми източници - например ВЕЦ-ове и биомаса, нито останалите стопански субекти, от които държавата изкупува ток на преференциални цени", мотивира се още Плевнелиев.
Според него така се нарушават «правната сигурност и предвидимост, които са предпоставка за привличане на инвестициите». «Освен това срещу събираните суми държавата не предлага никакви услуги, което е задължително при събиране на такси», спомена още като аргумент президентът.
Премиерът Пламен Орешарски коментира тогава, че ако съдът отмени таксата, то правителството ще „търси други инструменти, за да постигне същия ефект". Ресорният министър на икономиката и енергетиката Драгомир Стойнев пък призова президента да не налага вето, понеже иначе било «престъпление срещу бедния български народ».