Топ 10 на храните за мозъка
Това, което ядете и пиете, въздейства върху начина му на функциониране
Мозъкът и нервната система се състоят от уникална мрежа от клетки, наречени неврони. Всеки неврон може да образува десетки хиляди връзки с други неврони. Така се създава огромна мрежа с богата информация от знания и чувства. При научаване на нови неща се изграждат нови връзки, които променят мозъчната мрежа. Както хормоните носят послания в тялото, химикалите (невротрансмитери) носят послания в мозъка. Мозъкът и невротрансмитерите са образувани от хранителни вещества. Така, че това, което ядете и пиете, въздейства върху начина на функциониране на мозъка. Затова Ви предлагаме класация за най-полезните храни за мозъка.
10. Ягоди
Дребните горски плодове са отлична храна за мозъка, защото съдържат антиоксиданти, които помагат за увеличаване на познавателната способност, координацията и паметта. Ягодите съдържат в концентрирани количества витамин С и фитонутриенти, които помагат за неутрализирането на ефекта от разграждане на тъканта и отслабването на нервните влакна, в следствие на възрастта. Те са също богати и на йод, който спомага за правилното функциониране на мозъка и нервната система.
9. Леща
Може да е ситна, но в лещата има голяма доза желязо. То е важно за снабдяване на мозъка с кислород, за да може той да се бори с умората и помага да бъдем концентрирани през целия ден. Най-хубавото е, че лещата почти не съдържа мазнини и само с една сготвена купичка ще се почувствате сити и изпълнени с енергия.
8. Риба Тон
Риба Тон е богат източник на омега-3 мастни киселини. Това е важна мастна киселина, която помага в борбата с депресията и промените в настроението. Омега-3 мастните киселини са важна част от клетъчната мембрана на нервната клетка и помагат за комуникацията между нервните клетки, което е важна част от управлението на настроението ви и поддържането на добро душевно състояние.
7. Миди
Алтернатива на рибата са мидите. Те са добър източник на витамин В12, важен хранителен елемент за обмяна на протеини, въглехидрати и мазнини.
6. Фъстъчено масло
Фъстъченото масло е богат източник на витамин В3, фолиева киселина и протеини, всички необходими за постигане на добра мозъчна дейност. Протеините са градивен елемент за повечето тъкани в тялото, нервните влакна и вътрешните органи. Протеините са необходими и за създаването на химични вещества, познати като невротрансмитери (химическо съединително вещество на нервната система), които помагат на нервната система да предава съобщения в мозъка. Тези съобщения регулират неща, като настроението и глада ви, както и двигателните ви и учебни способности.
5. Пуканки
Не само по време на филма, но и през останалата част от деня пуканките са пълнозърнеста и полезна закуска, която отлично стимулира мозъка ви. Всяко зърно съдържа идеална комбинация от въглехидрати и фибри за да осигури необходимото гориво за мозъка ви, както и да ви засити. Пуканките също така са богати и на витамина В6, който е важен за превръщане на протеините във вашето тяло в енергия и за осигуряване на правилната комуникация между мозъчните клетки. Поради факта, че пуканките са пълнозърнести, те помагат да се подобри кръвния поток към мозъка, което осигурява правилното му развитие и функциониране.
4. Спанак
С високата си концентрация на витамини А и К, магнезий, фолиева киселина и желязо не е изненада, че спанакът прави Попай моряка толкова силен. Магнезият е минерал, който помага за отпускане на кръвоносните съдове и така предпазва от мигрена и главоболие. Доставянето на необходимото дневно количество предпазва от главоболие, предизвикано от напрежение.
3. Сладки картофи
Хранителни и вкусни, сладките картофи изобилстват от хранителни вещества полезни за мозъка. В тях има витамин А и С, особено ценни за здравето на клетките ни. Те спомагат елиминирането на свободните радикали, които увреждат мозъчните клетки и клетъчните мембрани. Един сладък картоф със среден размер осигурява дневните нужди на витамин А и почти една трета от тези на витамин С.
2. Зелен чай
Зеленият чай съдържа полифеноли, антиоксиданти, които помагат на мозъка да поддържа балансирано снабдяване с главния си източник на енергия – глюкоза. Полифенолите помагат за регулирането на чувствителността към хормона инсулин, който от друга страна поддържа нивата на кръвната захар, като по този начин позволява нормалната работа на мозъка.
1. Яйца
Те не са скъпи, лесни са за приготвяне, богати са на хранителни вещества, в това число витамин В комплекс. Това е елемент, който има важна роля за развитието на мозъка на ембриона при бременните жени. Нещо повече, витамините от тази група влияят на паметта и способността за учене, което от своя страна предпазва от болести свързани с възрастта, като например болестта на Алцхаймер.