Световната столица на лешниците
Повече от 72% от лешниците в света идват от Турция, а около 60% идват от района на Източното Черноморие
Разположен по склоновете на Понтийската планинска верига с изглед към Черно море в североизточна Турция, древният град Гиресун е известен със своите зашеметяващи крайбрежни гледки и невероятни планини. Неговата най-голяма слава обаче са лешниците.
Повече от 72% от лешниците в света идват от Турция, а около 60% идват от района на Източното Черноморие, където се намира Гиресун. Традицията на отглеждането на лешници тук датира от хиляди години. Така нареченият „баща на историята“ на Древна Гърция, Херодот, дори се изказа за щедростта на Турция от лешници през 5-ти век пр.н.е. От 1400 г. лешниците от Гиресун и околния източен черноморски регион са внесени в Европа и извън нея, разказва BBC.
Преди една партида лешници да попадне в известния течен шоколад Nutella, например, те се отглеждат на места като Турция. В Гиресун исторически лешниците са се отглеждали от жени, а днес жените също започват да поемат производството и продажбата на стоки от лешници, като например набор от шоколадови продукти.
В миналото ядките често са били изнасяни в чужбина, само за да бъдат продадени обратно в Турция под формата на различни хранителни изделия като шоколадови блокчета. Въпреки това бизнеси като Home of the Hazelnut (бел. ред. – Домът на лешниците), управлявани от три сестри, чието семейство има дълбоки корени в местната лешникова индустрия, започват да променят това.
В този регион 80% от лешниковите продукти се обработват от жени“, казва Саяри Сунгур, един от собствениците и съоснователите на компанията.
От стартирането си преди девет години, Home of the Hazelnut поддържа древната традиция на Гиресун, като същевременно се превръща в нещо като пример за ново поколение местни жени. Сунгур се гордее с успеха на семейството си и с това как то е вдъхновило други жени в района да започнат свои собствени предприятия.
Сега, когато много жени започнаха да виждат колко ценен е този продукт, много повече започват да го произвеждат и притежават. Мисля, че това е феноменално“, каза тя пред BBC.
Въпреки че производството на лешници в Турция все още процъфтява, на хоризонта има проблеми. Както на много места по света, способността на страната да отглежда лешникови дървета и храсти е застрашена от фактори на околната среда. Променящият се климат влияе на реколтата тук, което води до повече влажност и наплив от вредители – и двете могат да спрат и убият лешниковите растения.