Забраната за пушене ще падне в икономическата комисия
Целта е за Нова година в заведенията вече да има зали за пушачи, обясни вносителят на законовите промени Евгени Стоев от ГЕРБ
Евгени Стоев:
Г-н Стоев, предложението за промяна в Закона за туризма беше внесено от Вас и колегата ви от ГЕРБ Иван Божилов и сякаш беше изненада за останалите депутати от икономическата комисия?
Г-н Божилов се оттегли, тъй като той изпада в конфликт на интереси, защото преди да стане депутат е имал заведение. Аз декларирах в залата, че нямам такава обвързаност, като на практика внасям предложението от името на Българската асоциация на хотелиерите и ресторантьорите.
Кога подготвихте предложението? Най-вероятно тази седмица (бел. ред., интервюто е правено в петък, 14 декември), през която имаше редица срещи в парламента с ресторантьорите.
Да, случи се след среща с председателя на организацията Благой Рагин. Както се видя, голяма част от депутатите възразиха за това, че са се запознали с предложението сравнително късно. Но тъй като, така или иначе ресторантьорите бяха в залата по време на заседанието в четвъртък, решихме да го обсъдим и да оставим гласуването за вторник.
Какво предвижда вашето предложение?
Най-кратко - да се върне старото положение в заведенията, което действаше до 1 юни. Режимът тогава предвиждаше обособяване на зали за пушачи и непушачи. Като разбира се и сега разписаното в предложението изискване е те да имат въздухонепроницаеми прегради, плътно затварящи се врати и вентилационна инсталация. Нужни са и стикери с ясни предупредителни знаци, че помещението е за пушене и е забранено за деца под 18 -годишна възраст.
И малките заведения сами да избират дали да са за пушачи и непушачи?
- Да, заведенията с с търговска площ по-малка от 50 квадратни метра, ресторантьорът има правото да избере дали в заведението му да се допуска тютюнопушене или не.
Предложението не засяга, разбира се, забраната за пушене в обществените сгради, спирките на градския транспорт и т.н. Правим само компромис за заведенията, единствено, за да спасим малкия и средния бизнес.
Според Вас това беше правилната формула, работещата?
Да, на първо място защото аз съм човек от икономическата комисия. Знам, че здравната комисия го отхвърля, знам, че здравният министър е против.
Тя изрази притеснението, че вашето предложение противоречи на цял раздел от Закона за здравето.
Ние работим върху Закона за туризма. Наясно съм с нейните съображения и в никакъв случай не искам да навлизам в противоборство със здравния министър. Но всяка комисия защитава интересите по ресора си.
Причината за вашето предложение са единствено ниските обороти на заведенията?
Беше посочено, например, че бюджетът ще бъде ощетен с 50 милиона лева. Дадоха се разнопосочни числа, но при всички положения може да се каже, че е налице отражението от забраната за пушене върху заведенията.
Сравненията се правят с месеците септември, октомври и ноември тази година и същите месеци на 2011 г. Това, което се вижда е, че оборотите са паднали с между 30 и 60%. Такъв пример беше даден за района на Велико Търново, който е туристически град. Там има много млади хора, два университета, а заведенията са осезаемо по-празни.
Бизнесът има проблем с приходите, който се отразява и на заетостта. Освободените в бранша са някъде около 30 хиляди души, след края на летният период.
Проблеми през лятото нямаше, защото заведенията са открити. Проблемът дойде с настъпването на по-студените месеци. Особено тежко е станало положението през този месец, когато температурите паднаха драстично. За него обаче още няма конкретни данни, които да се изложат като довод.
Бяха ли приети тези доводи и от останалите народни представители?
По време на заседанието това мнение защитиха и председателят на комисията Мартин Димитров и зам.-министърът на икономиката Иво Маринов. Те също смятат, че не трябва да се правят резки движения и да се върви към тоталната забрана на тютюнопушене в период на сериозна финансово-икономическа криза. В такива времена дребният и средният бизнес са на ръба на оцеляването.
Във вторник предстои предложението да бъде разгледано от депутатите и те да дадат своя глас. Очакваме и писмо с позицията на здравния министър Десислава Атанасова.
Какви са нагласите на народните представители от вашата комисия?
Общо взето, с едно изключение, смятам, че всички депутати ще подкрепят предложението и ще гласуват "за" тютюнопушенето в заведенията.
Досега категорично против се обяви Йордан Цонев от ДПС. Въпреки че е представител на туристически регион, споделя мнението, че забраната трябва да се запази.
Повечето депутати от ГЕРБ обявиха, че ще гласуват в подпрепа на стария режим. Мисля, че в нашата комисия ще мине предложението за промяна в Закона за туризма.
Кога ще влезе то за обсъждане в пленарна зала и кога може да очакваме да се облекчи режимът, ако сметнем, че повечето народни представители го подпрепят.
В четвъртък най-късно ще се гласува в пленарна зала, за да може бързо да се обнародва решението и ако се случи така - да може за Коледа и Нова година пушенето да е разрешено в заведенията.
Тази цел поставена ли е в управляващата партия?
Не, категорично няма партийно спусната цел. Такова е желанието на ресторантьорите.
Те посочиха данни за това, че не малък брой българи ще отидат за празниците в Сърбия и Македония, защото там пушенето е разрешено, а при нас - не.