Какво ще се случи в деня след изборите в САЩ
Една исторически напрегната президентска надпревара може да не приключи през нощта – и може да последват множество кризи
Късно в изборната нощ преди четири години Доналд Тръмп все още водеше в няколко решаващи щата. Около 2:30 ч. сутринта той се появи пред камерите на Белия дом, за да обяви победата си и да заяви, че всички бюлетини, които предстоят на бъдат преброени, ще бъдат фалшиви.
Целта му бе да използва факта, че много повече демократи, отколкото републиканци са гласували по пощата, което означава, че на „синята промяна“ ще отнеме време, за да се появи на картата. Тогава минаха още три дни преди Пенсилвания да приключи преброяването си и Джо Байдън да бъде обявен за победител.
Така започна и кръстоносният поход на Тръмп за „откраднатите избори“, който доведе до съдебни дела и щурма на Капитолия на 6 януари. Този поход още продължава и кампанията на Тръмп за изборите на 5 ноември се основава изрично на твърдението, че е бил измамен преди четири години.
Според конституционни юристи тези избори вероятно ще доведат до една от двете кризи „денят след това“. Първата възможност – ако Камала Харис бъде обявена за победител, ще предизвика правна и информационна война. Другият сценарий в случай на победа на Тръмп – ще започне на 21 януари – ден след като той положи клетва.
Конституционните експерти са много по-притеснени за това какво би направил Тръмп 2.0 с подновената си хватка на властта.
Ако Харис спечели дори с малка разлика, е много малко вероятно да има повторение на 6 януари“, казва Роза Брукс от правния център в Джорджтаун пред Financial Times. „Този път Тръмп няма да бъде президент, процесът на сертифициране е много по-силен и Байдън няма да толерира насилието“.
Байдън взе 6 милиона гласа повече от Тръмп и спечели избирателната колегия с разлика от 306-232. Въпреки това бяха необходими девет дни, за да бъдат обявени резултатите от Аризона и 16 дни в Джорджия. И чистата победа на Байдън не направи нищо, за да попречи на републиканското отричане на изборите да се наложи.
С толкова тънки разлики, тазгодишното броене може да отнеме повече време и да бъде много по-натоварено. Всяка разлика от по-малко от 0.5 пункта ще задейства автоматично преброяване, което може да отнеме дни или дори седмици. Подпомогнат от консервативни групи, близки до Тръмп, като True the Vote и Election Integrity Network, Републиканският национален комитет вече е завел повече от 100 съдебни дела, оспорващи процедурите за гласуване и допустимостта на избирателните списъци. До този момент преди четири години не е имало заведени дела.
„Повечето от тези дела са несериозни и няма да доведат доникъде“, казва Иън Басин, ръководител на Protect Democracy, организация с нестопанска цел, която наблюдава изборни злоупотреби. „Но те показват, че правната игра на Тръмп този път е много по-добре организирана“.
По-сериозен страх е ефектът върху обществения ред от лавина от дезинформация като генерирани от AI фалшиви видеоклипове.
Този път консервативните мрежи като Fox News на Рупърт Мърдок засега избягват слуховете за измами в стил 2020 г. Fox беше осъден да плати 787.5 милиона долара обезщетение на Dominion Voting Systems миналата година за излъчване на неоснователни твърдения, че нейните машини са участвали в изборни измами.
Ефектът Мъск
Повечето от дезинформацията идва от това, което сега е X, социалната медийна платформа на Илон Мъск. Най-богатият човек в света е и най-мощното ново оръжие на Тръмп. За разлика от конвенционалните медийни издатели, X на Мъск има почти пълен имунитет срещу всякакви фалшиви твърдения, колкото и опасни да са, които се разпространяват на неговата платформа. Мъск, който има повече от 200 милиона последователи, маниакално публикува истории за демократи, внасящи орди нелегални мигранти, за да гласуват за Харис във вторник. Няма основание за това твърдение.
Мъск говори за милиони нелегални избиратели, но те дори не могат да предоставят доказателства за десетки“, казва Бартън Гелман, старши съветник в Центъра за правосъдие Бренан. „Той се стреми да пропагандира лъжата, че тези избори ще бъдат фалшифицирани.“
Досега тази година Мъск е публикувал 1300 публикации за имиграция и избирателни измами и е събрал около 10 милиарда гледания, според проучване на Bloomberg. От началото на септември той публикува по тази тема пет пъти на ден. И Мъск, и Тръмп тази седмица подкрепиха твърденията, че два окръга в Пенсилвания добавят нелегални гласоподаватели към списъците си и отхвърлят законните кандидати. Всяко твърдение се разследва от Ал Шмид, държавен секретар на Пенсилвания, главен служител на изборите в щата, който е републиканец. „Споделянето на социални публикации, пълни с полуистини или дори откровени лъжи, е вредно за нашата представителна демокрация“, каза Шмид.
Мъск, който миналата година беше обвинен, че е инструктирал служителите на X да подобрят алгоритъма за популяризиране на публикациите му, също така създаде наречената по Оруел „общност за почтеност на изборите“ на X, която изисква от потребителите да докладват за „потенциални случаи на измами и нередности на гласоподавателите“.
За групите за мониторинг е почти невъзможно да се справят със скоростта на лъжите на X, камо ли да ги коригират. Ако Харис спечели, делът на Америка, която отхвърли нейната легитимност, вероятно щеше да надмине това, което Байдън е преживял.
„Трудно е да се преувеличава ролята на Мъск в отравянето на доверието“, казва базиран във Вашингтон избирателен адвокат. „Ако тези избори се провалят, черната кутия ще бъде алгоритъмът на Мъск.“ Освен ако алгоритъмът на X не бъде призован в съда или не изтече, настройките му ще останат тайни.
Тръмп 2.0
И какво, ако Тръмп спечели? Той може да загуби гласовете и да спечели електоралната колегия, както се случи през 2016 г., когато победи Хилъри Клинтън.
Това, което Тръмп заплашва в „първия ден“ от президентството си, държи политическите му врагове и техните адвокати будни през нощта.
„Когато спечеля, тези хора, които мамеха, ще бъдат преследвани с пълната строгост на закона, което ще включва дългосрочни присъди затвор, така че тази поквара на правосъдието да не се повтори“, каза Тръмп в публикация в собствената си социална медия миналата седмица.
Онези, за които се смята, че са го предали, като Лиз Чейни, бившият републикански депутат, която скъса с Тръмп след нападението от 6 януари, или Марк Мили, бивш председател на Обединения началник-щаб, който блокира опитите на Тръмп да използва армията като политическа инструмент, вероятно ще бъдат изложени на най-голям риск. Той често нарича Мили предател. Други, които той често назовава, включват „престъпното семейство Байдън“, бившия говорител Нанси Пелоси и Камала Харис.
Клетвите на Тръмп от „първия ден“ също включват масово помилване на „патриотите“, които бяха хвърлени в затвора за щурмуването на Капитолия през 2021 г., уволнението на Джак Смит, специалния прокурор, който, наред с други случаи, ръководи разследването на опита за изборно сваляне на Тръмп през 2020 г., и нареди на Министерството на правосъдието на САЩ да прекрати всички дела срещу него. Ако приемете думата на Тръмп, Министерството на правосъдието ще се обърне към враговете му. Вече са създадени няколко фонда за правна защита, за да помогнат на онези, които са набелязани от Тръмп.
Трудно е да се знае какви заплахи би изпълнил. През 2016 г. той заплаши да затвори Клинтън, но на практика не направи нищо по въпроса. „Не мисля, че Тръмп може просто да хвърли хора в затвора“, казва Брукс от Джорджтаун. „Но той може да ги зарови в съдебни сметки от криминални разследвания и данъчни проверки и като цяло да превърне живота им в ад.“
Той също така обеща в първия си ден да се позове на Закона за въстанието от 1807 г., който ще му позволи да пусне войски по американските улици. Импулсите на Тръмп да издава подобни заповеди последния път често бяха възпрепятствани от високопоставени лица, като бившия му началник на кабинета Джон Кели и държавни служители в Пентагона. Типът хора, които би избрал за втория си мандат, е по-вероятно да засилят инстинктите му.
До голяма степен поради съдебните назначения на Тръмп, този Върховен съд би бил много по-малко защитна стена срещу президентското беззаконие, отколкото всеки предишен съд. В историческо решение през юни той гласува с 6-3 за премахване на почти всяко ограничение на изпълнителната власт, заявявайки, че президентът има наказателен имунитет срещу почти всички „официални действия“, които предприемат в длъжност. Правният екип на Тръмп твърди, че това може да включва дори убийство на политически опоненти.
Трудно е да се предвиди как една пияна американска система ще се справи с този призрак. Иронията е, че един необуздан Тръмп ще се случи само защото е бил избран на свободни и честни избори. „Тръмп даде да се разбере, че планира да се опита – отново – да отмени свободни и честни избори, ако загуби, но съм уверен, че отново ще се провали в това“, казва Басин. „Това, в което съм много по-малко уверен, е способността на нашия конституционен ред да оцелее при действителна победа на Тръмп. Този път щеше да има много по-малко парапети.“