Администрацията много трудно може да роди прогрес и промяна
Зам.-кметът на София Никола Барбутов заяви, че най-големият фокус на общината е това да не изостава от бизнеса
Голяма част от новата управа на София се състои от хора от бизнеса, които сега влизат в администрацията и се сблъскват челно с това, че тя много трудно може да роди прогреса и промяната, която трябва да се случи. Това коментира Никола Барбутов, зам.-кмет на Столична община с ресор европейски политики, международна дейност и туризъм. Той взе участие в международния форум Green Transition 4.0, организиран от Dir.bg.
Виждаме колко много тя изостава от бизнеса и предприемачите, без значение дали говорим за строителство или транспорт. Ние се караме колко алеи за велосипедисти да има, а вече има самоуправляващи се коли. Опитваме се да наваксаме изоставането и да развием капацитета, така че да стигнем до нивото на бизнеса“, заяви той.
Според него покрай зеления преход се отварят различни възможности за страни като България, така че да са водещи в определени насоки и да интегрират зелени политики бързо. Това обаче изисква политическа воля, динамика и гъвкавост. Барбутов сподели какво е направила СО в това отношение през последните 6 месеца.
Имаме дигитален борд, в който с подкрепата на големите дигитални браншови и предприемачески организации се опитваме да интегрираме тяхното знание, ноу-хау, умения в ежедневното решаване на проблеми в общината.“
Барбутов разказа и за пясъчника за иновации, който получава идеи от бизнеса, от предприемачите, които да интегрира в решенията на общината. Най-големият фокус на СО е върху това да не изостава от бизнеса и да опита всички практики, които се развиват в света, да влязат в дневния ред на София.
Всички възможни дейности, които ни предстоят се случват с целия ноу-хау на бизнеса и експертите в София и България.“
По думите му се работи с института Gate за създаване на дигитален двойник на града, както и да се дигитализират маршрутите на транспорта, за да се следи градската среда на живо. Акцентира върху това, че СО е успяла да събере всички данни на комуналните дружества на едно място, въпреки тяхната съпротива.
Вече поне може да извършваме планираните ремонти в комуникация и синхрон с тях, тъй като знаете историята: „Чакам да приключите с асфалта, за да разкопаем наново и да сложим новите тръби“. Надявам се, че това вече е в миналото.“