Агенти хакнаха производител на сим карти
Съмнения за кражба на огромна база данни
Агенти на американските и британските служби за сигурност са хакнали един от най-големите производители на сим карти за мобилни телефони с цел да откраднат кодове, които улесняват следенето им, съобщава сайтът The Intercept.
Онлайн изданието, специализирано в отразяване на изнесените от бившия служител на ЦРУ и АНС Едуард Сноудън документи, се позовава именно на него за разкритието. Компанията, станала жертва на шпионите – Gemalto, обяви, че приема обвиненията “много сериозно”. Тя работи в 85 страни и има над 40 завода.
The Intercept определя деянието като “големия обир на сим карти”, който е дал на британските и американски служби “потенциала тайно да следят огромна част от световните мобилни комуникации, включително гласови и такива на данни”. Сред клиентите на компанията за сим карти, базирана в Холандия, са американските телeкоми AT&T, Verizon, Sprint и близо “450 мобилни оператора по света”.
Изданието твърди, че хакерската атака е планирана от GCHQ и АНС още през 2010 г. Към момента нито една от службите не е коментирала изнесената информация.
Откраднатото криптиране на сим картите е позволило да се дешифрират данните, минаващи между мобилните телефони и базовите станции. Така службите са успели да прихванат обаждания, съобщения и имейли, предавани по въздух.
Говорител на Gemalto каза, че сама по себе си компанията не е била цел, но е имало “опит за достъп до най-широкия възможен кръг от мобилни телефони”. “Приемаме публикацията много сериозно и ще отделим целия необходим ресурс, за да разследваме изцяло ситуацията и ще установим мащаба на тези толкова сложни техники за придобиване на данни от сим карти”, категорични са от фирмата-производител.
Разкритието е изключително смущаващо за службите, защото ги представя като готови на всичко за усъвършенстване на разузнавателните си способности. Дори това да значи кражба на данни от спазващи законите западни фирми. Gemalto произвежда сим карти за мобилни телефони и предоставя на операторите криптиращи кодове, които да предпазват личните данни на всеки телефон.
The Intercept твърди, че службите първо са следили в интернет служителите на Gemalto, а след това са проникнали в мейлите им. Едва тогава агентите са успели да откраднат хиляди ключове за криптиране от източника. Това е позволило на разузнавачите с лекота да следят обаждания и съобщения, без да искат разрешение от телекомите или чуждите власти, дори без да оставят следа.