Ако Brexit спре, Великобритания я чака най-тежката криза от Втората световна
Това смята един от основните инициатори на излизането на страната от ЕС Найджъл Фараж
~ 2 мин.
Великобритания ще бъде изпадне в най-тежката си конституционна криза от Втората световна война насам, ако Brexit бъде отслабен или спрян. Това заяви един от основните инициатори на излизането на страната от Европейския съюз (ЕС) Найджъл Фараж, цитиран от Reuters. Според него британският премиер Тереза Мей не бива да се поддава на влияния.
Именно Фараж убеди предшественика ѝ Дейвид Камерън да насрочи референдума за Brexit, а след това участваше в кампанията за напускане на ЕС. На националното допитване през 2016 г. 51.9% (17.4 млн. души) гласуваха за напускане на ЕС, а 48.1% (16.1 млн. души) гласуваха за оставане в него. Сега бившият лидер на Партията за независимост на Обединеното кралство алармира за опасностите, които крие стопирането на процеса.
Политикът не спестява критиките си към премиера. Той окачестви гласувалата за оставане в ЕС Мей като „Тереза помирителката“, защото е отстъпила на Съюза по почти всеки въпрос от преговорите по Brexit. Според него ЕС унижава Великобритания.
„Най-добрият възможен сценарий при настоящото ни плачевно управление е Brexit само на думи, нищо повече. В най-лошия случай ще ни накарат отново да се борим. Това е голямо предателство на волята на милиони хора“, заяви Фараж.
Той отхвърли тревогите на големи банки като Goldman Sachs, че лондонското Сити може да бъде напуснато от редица фирми заради Brexit, и окачестви ЕС като доминиран от Германия обречен експеримент по европейска интеграция.
Напоследък във Великобритания все повече се дискутира въпросът за евентуален нов референдум. Възможността за такъв обаче бе отхвърлена категорично то Тереза Мей. Междувременно противниците на излизането на страната от ЕС опитват да съберат достатъчно подкрепа в долната камара на парламента – Камарата на общините, за да се блокират споразуменията за Brexit.
Сред призоваващите да бъде спрян или отменен процесът са бившият премиер Тони Блеър, изпълнителният директор на Goldman Sachs Лойд Бланкфейн и милиардерът Джордж Сорос. Последният е дарил чрез фондациите си над 600 000 лири на движения в подкрепа на оставането на Великобритания в ЕС в кампанията на референдума.
Фараж заяви, че участието на Сорос в западната политика трябва да бъде разследвано и че милиардерът трябва да дойде в Лондон и публично да обясни в кои политически проекти е намесен. „Трябва да се разследва в каква степен Джордж Сорос подкопава политиката в западния свят. Това е най-голямата организация за политически кампании, която светът е виждал, а повечето хора отказват да го осъзнаят“, каза Фараж.