Астрономите най-накрая откриха скалиста планета с атмосфера
Телескопът „Джеймс Уеб“ дава надежда, че може да има условия за живот извън Земята
Астрономите от години търсят скалисти планети извън Слънчевата система, които имат атмосфера – характеристика, считана за съществена за всяка възможност за живот. Е, най-накрая изглежда са намерили една. Но тази адска планета, очевидно с повърхност от разтопена скала, не предлага надежда за обитаемост, пише Reuters.
Изследователи казаха в сряда, че планетата е „супер Земя“ – скалист свят, значително по-голям от нашата планета, но по-малък от Нептун – и тя обикаля опасно близо до звезда, по-тъмна и малко по-масивна от нашето Слънце, извършвайки едно завъртане за 18 часа или дори по-малко.
Инфрачервените наблюдения с помощта на два инструмента на борда на космическия телескоп „Джеймс Уеб“ показаха наличието на значителна, макар и негостоприемна, атмосфера, вероятно непрекъснато допълвана от газове, отделяни от огромен океан от магма.
Атмосферата вероятно е богата на въглероден диоксид или въглероден оксид, но може да има и други газове, като водна пара и серен диоксид. Настоящите наблюдения не могат да определят точния атмосферен състав“, каза планетарният учен Реню Ху от лабораторията за реактивни двигатели на НАСА и Калифорнийския технологичен институт. Той е водещ автор на изследването, публикувано в списание Nature.
Данните от телескопа не изясняват дебелината на атмосферата. Ху казва, че може да е толкова дебела, колкото тази на Земята, или дори по-дебела от тази на Венера, чиято токсична атмосфера е най-плътната в нашата слънчева система.
Планетата, наречена 55 Cancri e, или Janssen, е около 8.8 пъти по-масивна от Земята, с диаметър около два пъти този на нашата планета. Тя обикаля около своята звезда на една 25-а от разстоянието между най-вътрешната планета на нашата слънчева система Меркурий и Слънцето. В резултат температурата на повърхността ѝ е около 1725 градуса по Целзий.
Наистина това е една от най-горещите известни скалисти екзопланети“, каза астрофизикът и съавтор на изследването Брайс-Оливие Демори от Центъра за космос и обитаемост на университета в Берн в Швейцария. „В нашата галактика вероятно има по-добри места за почивка.“
Планетата вероятно е приливно заключена, което означава, че винаги едната ѝ страна е обърната към звездата, подобно на Луната спрямо Земята. Планетата се намира в галактиката Млечен път, на около 41 светлинни години (около 9.5 трлн. км) от Земята, в съзвездието Рак.
Известно е, че четири други планети, всичките газови гиганти, обикалят около звездата.
Тя е гравитационно свързана с друга звезда в двойна система. Другата е червено джудже, най-малкият вид обикновена звезда. Разстоянието между тези космически обекти е 1000 пъти разстоянието между Земята и слънцето, а на светлината ѝ трябват шест дни, за да стигне от едната до другата.
След цялото търсене се оказва, че скалистата екзопланета, за която учените най-накрая откриха доказателства за атмосфера, вероятно дори не би трябвало да има такава. Тъй като е толкова близо до своята звезда, всяка атмосфера трябва да бъде отстранена от звездното излъчване и ветровете. Но газовете, разтворени в огромния океан от лава, за който се смята, че покрива планетата, може да продължат да бълбукат, за да попълнят атмосферата, каза Ху.
Планетата не може да бъде обитаема“, категоричен е той, защото е твърде горещо, за да има течна вода, считана за предпоставка за живот.
Всички предишни екзопланети, за които е установено, че имат атмосфера, са били газови планети, а не скалисти. Докато Уеб разширява границите на изследването на екзопланетите, откриването на скалиста такава с атмосфера представлява напредък.
На Земята атмосферата затопля планетата, съдържа кислорода, който хората дишат, предпазва от слънчева радиация и създава налягането, необходимо на течната вода да остане на повърхността на планетата.
На Земята атмосферата е ключова за живота“, каза Демори. „Откритието зарежда надеждата, че „Уеб“ може да проведе подобни изследвания на планети, които са много по-хладни от 55 Cnc e, които биха могли да поддържат течна вода на повърхността си. Но ние все още не сме ги намерили.“