„Аурубис“ създава устойчив и печеливш бизнес в България
Новата инвестиционна програма от 800 млн. лв. поставя основата за още по-успешно бъдеще на нашия завод в Средногорието
Роланд Харис:
Роланд Харис е главен изпълнителен директор на “Аурубис” от 2019 г. Завършил е машинно инженерство в RWTH Аахен. Кариерата му започва в международния доставчик на автомобилната индустрия Webasto AG в Стокдорф, Германия и преминава през алуминиевите компании Alcan и Novelis - Швейцария. След това е главен изпълнителен директор на производителя на медни продукти MKM GmbH, в Hettstedt, Саксония-Анхалт.
Г-н Харис, в края на април обявихте, че „Аурубис“ разширява производството си и инвестира 800 млн. лв. в завода край Пирдоп и Златица. Защо точно в България, защо точно сега?
Решението да разширим производството е част от дългосрочната ни групова стратегия. То идва в правилния момент: Търсенето на нашите метали непрекъснато нараства, те са ключови за глобалните тенденции като енергийния преход и мобилността, както и цифровизацията. За да отговорим на нарастващото търсене, разработихме инвестиционна програма от над 800 млн. лв., която поставя основата за още по-успешно бъдеще на нашето производство в България.
Кое налага да разширите рафинерията за катодна мед?
Ще увеличим капацитета за производство на рафинирана мед с около 50% - до 340 000 т годишно. Има нарастващ пазар за мед в южната част на Европа. Веднага след като разширението приключи, българският завод ще може да обработва на място всички медни аноди, които в момента произвежда. Това също ще спестява въглеродни емисии, тъй като се избягва транспортирането за рафиниране в други предприятия от нашата мрежа.
Изграждате два нови фотоволтаични парка. Какви са плюсовете на това сами да произвеждате нужната енергия? Има ли минуси в такъв ход – вашият основен бизнес е медта, не енергията?
От 2021 г. „Аурубис“ инвестира в разширяване на капацитета ни за производство на соларна енергия в България. След като етапите на разширяване бъдат завършени, всичките ни четири фотоволтаични централи ще покриват със зелена енергия около 15% от общите енергийни нужди на завода. Годишно те ще генерират приблизително 55 000 MWh, това е електричеството, необходимо за захранване на град с 25 000 души за една година. По този начин компанията не само ще е по-малко податлива на колебания в цените на енергийния пазар, но това е и ключова стъпка към въглеродно неутрално производство. „Аурубис“ се стреми да постигне тази зелена цел много преди 2050 г. като част от своята стратегия за устойчивост. Със завършването на четирите модула през 2026 г. „Аурубис България“ ще спестява около 25 000 т CO2 емисии годишно.
Устойчивост... Как в свят на промени се грижите устойчивото развитие да е факт в "Аурубис България"?
„Аурубис“ се стреми към устойчив и печеливш растеж – това е част от нашата ДНК. Като индустриален лидер ние виждаме устойчивостта като наша мисия и съществена част от собствените ни бизнес дейности. По-конкретно това означава, че оценяваме новите инвестиции на основа на ясно дефинирани цели, в които именно устойчивостта е важен фактор при вземането на решения. „Аурубис“ е международна и устойчива мрежа от предприятия и в съответствие с нашата стратегия полагаме основите за по-голям растеж в рециклирането, както и решително задвижваме декарбонизацията.
Какво предизвикателство е постоянното подобряване на оперативната ефективност?
Непрекъснато укрепваме нашия бизнес модел чрез проекти за органичен растеж и повишаваме ефективността на уникалната ни производствена мрежа, за да увеличим възможностите и производителността. Дигитализацията със сигурност е важен двигател за подобряване на производствените ни процеси. Всеки завод във всяка страна има свои специфични силни страни, свои предизвикателства и условия, при които работи - независимо дали в Германия, България или Белгия. Въпреки това с разширяването на мрежата от заводи експертизата, производителността и ефективността на „Аурубис“ нараснаха значително.
„Аурубис“ и грижата за околната среда – какво е добре да знаят всички, които не са имали възможност да влязат в завода и да видят как тя се осъществява?
Заводът в България стана част от мрежата на „Аурубис“ през 2008 г. Оттогава сме инвестирали сериозно в различни проекти за подобряване и разширяване, с приоритет в областта на опазването на околната среда. Соларните паркове помагат за намаляване на емисиите на CO2 и за подобряване качеството на въздуха. Друг пример е инвестиционният проект за модернизиране на преработката на шлака: със завършването му през 2026 г. охлаждането на шлаката вече няма да се извършва в ями, а в над 200 шлакови съда. Настоящият процес на охлаждане е одобрен метод в индустрията. Въпреки това с новия подход за обработка на шлака „Аурубис“ отново ще надхвърли сегашните екологични стандарти. Нашите производствени процеси отговарят на и дори надвишават местните законови стандарти по отношение на опазването на околната среда и ние непрекъснато подобряваме тези дейности.
„Аурубис“ е в България от 2008 г. насам. С какво нашата страна продължава да ви привлича като място за производство?
Има няколко важни причини за дейността ни тук: Извличаме голямо предимство от дългогодишния металургичен опит на колегите ни в България и се възползваме от техните богати умения в устойчивото и ефективно производство. Освен това инфраструктурата и възможностите за развитие предлагат много предимства - високо ценим обмена с местните подизпълнители и партньори, с които работим.
Какво още бихте искали да промените и да развиете в „Аурубис България“?
„Аурубис България“ играе централна роля в нашата международна мрежа от заводи и искаме да продължим да укрепваме тази позиции. Непрекъснато анализираме как можем да направим производството ни тук още по-устойчиво и ефективно. За мен е важна и нашата програма „Красивото Средногорие”, тъй като имаме дългосрочен ангажимент към региона и общността. Подкрепяме общините в сфери като образование, здравеопазване, култура и околна среда.