Да станеш Айнщайн за един час
Димитър Узунов дава подтик да сме разказвачи на истории, които вдъхновяват да живеем смело
Опитвайте нови неща и не се страхувайте да бъркате. Когато животът е към своя край и човек си прави равносметка, той съжалява много повече за нещата, които не е дръзнал да направи, отколкото за тези, които е сторил. Не се страхувайте да поставите под въпрос света около себе си и не се страхувайте да се изправите срещу страховете си. Следвайте любопитството и страстта си и вижте къде те ще ви отведат. Няма нужда да се опитвате да сте някой друг, а бъдете най-доброто, на което сте способни. Когато утре се събудите, бъдете човека, с който искате да се гордеете…
Така завършва спектакълът „Как да се превърнеш в Айнщайн за един час“. Текстът е написан от Димитър Узунов, който е режисьор и актьор в тази постановка. Но кой е Димитър Узунов, как във всичко, което от години прави, насочва интереса към разказването на истории и защо използва именно театралната сцена, за да привлича внимание към науката?
Димитър Узунов е съосновател на Arte Urbana Collectif, основател и директор на Summer Scriptwriting Base - лятна академия, която събира в България създатели на творческо съдържание от цял свят. Създател е на
платформата „Театър & Наука“
и координатор на европейския проект Please ASK! за създаването на сценични произведения в сътрудничество с учени. Директор е на българското издание на фестивала „Театър на чудесата“ за наука и изкуство. Води семинари и обучения, представя спектакли в над 20 държави по цял света. Неговата творческа работилница по разказване на истории Creative Storytelling: How To Create And Tell A Good Story е включена в класацията на 10-те най-добри креативни събития в Лондон за септември 2018 г. от списание ERIC. И още: магистър по геодезия, след което учи режисура, актьорско майсторство и театрален мениджмънт в Париж и Ню Йорк. През 2008 г. основава компанията Famille Mundi и става двукратен носители на наградата “Млад талант на Париж”, присъждана от парижкото кметство.
Разказването на истории по вълнуващ начин Димитър Узунов е превърнал в своя
мисия
Според него у повечето хора дреме един добър разказвач на истории и неговата задача е да го пробуди. В работилниците, които организира, използва разнообразни игрови елементи и техники, чрез които хората да влязат в творчески режим. В своите лекции той търси и докосва колективната интелигентност на присъстващите: „За да добиваме смисъл от света, ние, хората, имаме нужда да създаваме истории и всеки може да усъвършенства своите разказвачески умения“.
Димитър Узунов създава най-различни формати, насочени към конкретна аудитория, но за него театърът остава предпочитан като сила на въздействието. Спектакълът „Как да се превърнеш в Айнщайн за един час“ е свързан с творчеството. Много хора смятат, че креативността е талант, който само някои късметлии притежават по рождение. Но това не е така.
Творческото мислене
е умение, което успешно може да развием. В този спектакъл се използват много технологии, включени са видеа, създадени чрез изкуствен интелект, което поставя въпрос и за ролята на човека: „Светът дава толкова много възможности, че за да е на място, всеки в един екип трябва да се усеща пълноценен и правещ онова, което иска от живота“.
Вече години наред Димитър Узунов работи на пресечната точка между изкуството и науката. Но дали хората днес стават по-креативни при тази лекота на достъп до всяко човешко знание? Има масови форми и канали за творческо изразяване, каквито са социалните мрежи. Образованието има нужда от промяна, тъй като креативността се смята за най-важно умение в този нов свят, в който живеем. За да се справяме с бързопроменящата се среда, с голямата динамика, с постоянната трансформация, на която са подложени професиите, трябва да сме творчески настроени.
Но как става този преход от геологията към театъра? Димитър Узунов прави
големия завой
след като попада на фестивал в Линц, Австрия, който свързва наука, изкуство, технологии и общество. Усеща тези идеи като нещо, с което иска да се занимава. Негова цел става в изявите на сцена да търси връзката с науката. С италианския режисьор Андреа Брунело, който има докторска степен по атомна физика State University of New York at Stony Brook, започва да прави сценични произведения на тема физика. Запознанството им през 2016 г. прераства в творческо партньорство. На 10 април 2025 г. в „Топлоцентрала“ в София ще се играе най-новият им съвместен спектакъл на тема астробиология „Моля, питайте“, който е в процес на подготовка. Сред участниците са Никола Груев – Котарашки, създател на музикалната среда, Никола Налбантов – сценаграф и видео артист, актрисата Християна Стоименова и доц. д-р Владимир Божилов от катедра „Астрономия“ на СУ „Св. Климент Охридски“. В екипа е и проф. д-р Милена Георгиева, молекулярен биолог към БАН. Спектакълът ще се играе на български и на английски език.
Другият съвместен проект с д-р Андреа Брунело е
Дългият път към звездите
подготвен заедно с доц. Божилов, който е и в ролята на актьор. Провокацията към публиката е дали трябва човек да открива нови планети, при положение че има спешна нужда да се погрижим за Земята. Спектакълът е включен във варненското издание на Фестивала на науката в края на октомври тази есен. Ще се играе и на други места в страната.
Его защо чрез театъра Димитър Узунов заостря вниманието към науката: „Днес тя става още по-важна, тъй като цялото си материално благополучие човечеството го дължи на науката и технологиите, които намират практическо приложение. В XXI век без участието на учените и научното знание няма как да постигнем по-високо развитие. Предизвикателствата пред съвременния човек, свързани със здраве, глобалното затопляне, пандемии, нови технологии, удобства, ще се решават чрез науката“. По негови думи науката може да е много вълнуваща, тъй като в нея се експериментира, има творчество и откривателство, тя води
към просперитет
И хората, които се занимават с наука, може да са също тъй богати, както и предприемачите, защото оттук насетне човешкото развитие ще зависи изцяло от науката и технологиите. Димитър Узунов припомня, че Джон Атанасов, който е с български корен, е в основата на създаването на първия компютър. Българската наука има редица върхови постижения и вдъхновяващи учени със световна слава. И за да има наука и занапред, при създаването на сценично изкуство вече години наред продължава взаимодействието на Димитър Узунов с учени. От сцената те призовават: „Опитвайте нови неща. Следвайте любопитството и страстта си и станете човека, с който вие и вашата страна ще се гордее“.