АЗП: Потребителите да внимават с намаленията на „Черния петък“
Внимавайте с взимането на бързи кредити, съветват от Асоциацията
Асоциацията за защита на потребителите (АЗП) призова потребителите да бъдат внимателни, ако решат да се възползват от намаленията по време на кампанията "Черен петък".
"Получихме множество сигнали за фалшиви отстъпки, които търговците обявяват, но всъщност се оказва, че са търговски трикове. Редовна практика е да се обявяват намаления, които достигат до 70-80%. Когато обаче клиентът влезе в търговския обект, установява, че намалението важи за 2-3 артикула, които на практика са в ликвидация", отбелязват от Асоциацията.
При интернет търговията потребителите е добре да си направят предварително проучване за цените на стоките, които представляват интерес за тях, за да избегнат капана на фиктивните намаления. Много е важно да извършват своите покупки от утвърдени online-магазини, които гарантират оригиналността и произхода на продуктите. В Асоциацията за защита на потребителите има получени сигнали предимно срещу сайтове за козметика и парфюми, които доставят реплики, а рекламират стоката си за оригинална.
Потребителите трябва да бъдат особено внимателни ако решат да се възползват от промоционални бързи кредити. По време на празници фирмите използват празничното настроение на хората, като предлагат на пръв поглед „изгодни“ кредити. Впоследствие обаче лихвите по тези заеми се оказват много по-високи от средните за пазара. Нуждата кара хората да теглят заеми, достигащи до 5 000 лева, а в последно време има и оферти за 10 000 лева само срещу лична карта и то в рамките на един час. Предвид множеството случаи на граждани, подписали доброволно договори за кредити със съмнителни фирми и лихвари, вече е време те да изискват повече информация, преди да предприемат действия, съветват от АЗП.
Гражданите трябва да поставят под съмнение обяви за кредити само срещу лична карта и без доказан доход. Такива оферти в никакъв случай не са изгодни, те са капан за наивници. След време идват събирачите на дългове, а както знаем в България бизнесът със събиране на задължения все още не е законово регламентиран.