Бамбуков небостъргач се извива като спирала в облаците
Архитекти предложиха революционния строителен материал
Уникален проект за бамбуков небостъргач, полуфиналист на Световния архитектурен фестивал, постави нов акцент в използването на бамбука като строителен материал.
Вместо единна кула, извисяваща се в небето, бамбукова сграда на GRG Architects представлява взаимосвързана поредица от все по-високи кули, спираловидно издигащи се по пътя си към облаците. Дизайнът е вдъхновен от структурата на естествените бамбукови гори, където едно до друго растат бамбукови стебла с различни височини, ширини и разновидности.
Устойчивото строителство е основният мотив в този проект. „Защо да не искаме да стоим със здрави, естествени влакна, на които са необходими 5 години за израстване, вместо 20, 40 или 80 години“, риторично питат архитектите, цитирани от GreenTech.bg.
И са прави. Бамбукът не само е характерен с устойчив и бърз растеж, но и свойствата му го правят отличен строителен материал. Растението се отличава със сериозна гъвкавост и издръжливост при опъване, която съперничи на тази на стоманата, но бамбукът е много по-лек и лесен за транспортиране и сглобяване.
Всяка кула от бамбук в този небостъргач е проектирана чрез 20-метрови модули, което позволява на архитектите да използват по едно 30-метрово стъбло за свръзване на модулите. Закрепването е направено със скоби с цел подсилване на здравината на конструкцията.
Стоманени свръзки укрепват бамбуковите тръби. „Решихме, че трябва да използваме свръзки от неръждаема стомана при сглобяването, поради една много проста причина: 200-метрова сграда не може да бъде от пръти, вързани с въжета“.
Обвивката на сградата е от Recyclable EFTE филм – материал, който освен, че се рециклира, се и самопочиства и е водоустойчив на атмосферни влияния.