Ипотечните заеми нараснаха с рекордните 515 млн. лв. за месец
Въпреки предупрежденията на БНБ жилищното кредитиране в България расте с невиждани темпове
На фона на увеличаващите се предупреждения от страна на Българската народна банка (БНБ) за състоянието на пазара на жилищни заеми, кредитирането в сегмента продължава да бумти. Сигнали за охлаждане не само липсват, но статистика на БНБ показва, че за юни годишният ръст гони невижданите от 2009 г. 25%.
Първият летен месец за годината е бил изключително силен за ипотечното кредитиране в България – обемът от ипотечните заеми набъбва с рекордните 515 млн. лв. заеми, отпуснати в рамките на един месец, до невижданите досега общо 22.3 млрд. лв. В процентно изражение месечният ръст достига 2.36%, което е над традиционните за последните няколко години 2%.
Статистиката показва, че от началото на годината общият обем на жилищните заеми расте средно с 406 млн. лв. на месец. За сравнение, през миналата година тази сума беше едва 282 млн. лв. при 209 млн. лв. за 2022 г.
В рамките на първата половина от годината пък обемът на ипотечното кредитиране е нараснал с около 2 млрд. лв.
Ускореното жилищно кредитиране е резултат от все по-високите цени на имотите в България, като по данни на централната банка средният размер на един ипотечен заем вече достига до около 200 хил. лв.
Съществен фактор за кредитирането са рекордно ниските лихвени проценти, които според най-новата прогноза на централната банка няма да се променят особено, а затягането на паричната политика на Европейската централна банка и вдигането на задължителните минимални резерви за банките в България е имало едва „ограничен ефект“.
Според прогнозата лихвените проценти по нови кредити за домакинствата ще следват слаба възходяща тенденция през прогнозния период (бел. р - 2024 - 2026 г.)“, посочва БНБ.
Въпреки ускореното кредитиране данните на БНБ показват, че качеството на кредитите с всеки изминал месец се подобрява, включително и през юни, когато проблемните ипотечни заеми спадат до под 242 млн. лв.
Минимално ускорение има и при потребителските кредити, чийто годишен ръст през юни достига 14% и надхвърля 18 млрд. лв. В номинален размер месечният ръст е с около 232 млн. лв. или с около 1%.
За бизнеса
Фирменото кредитиране продължава да следва тенденцията си за по-слаб ръст като обеми в сравнение с това към домакинствата. За година то расте с 8.5%, а на месечна база – с 1.3% или 590 млн. лв. Това е най-силният ръст на корпоративното кредитиране от февруари насам.
Именно заемите за бизнеса в България усетиха промяната на лихвената политика в последните години и те поскъпнаха съществено. Сега с първото понижение на основния лихвен процент от страна на ЕЦБ, БНБ очаква корпоративното кредитиране да се ускори, а цената му – да се понижи от края на 2024 г.
Спестяване
За месец юни домакинствата и бизнесът са натрупали спестявания от 1.5 млрд. лв. Това е най-големият месечен ръст на депозитите от началото на годината и най-силният от декември 2023 г. Сега домакинствата увеличават спестяванията си с около 1 млрд. лв. до 83.8 млрд. лв., а бизнесът – с около 500 млн. лв. до 44.2 млрд. лв.
Общо в депозитите в банковата система продължават да растат до рекордните в стопанската история на България 131.4 млрд. лв., което допълнително повишава ликвидността на банките и ги улеснява да запазят ниските си лихвени проценти по жилищните заеми.