Банките в България натрупаха 2.7 млрд. лв. печалба – основно от лихви
Темпът на нарастване на финансовите резултати обаче се забавя заради повишаващите се лихви по депозитите и по-големи обезценки
Печалбата на банките в България достигна 2.7 млрд. лв. към деветмесечието на 2024 г. На годишна база тя расте с едва 0.5% или в номинални стойности – 14 млн. лв., което е далеч от миналогодишните годишни ръстове с по около 50%.
Така темпото на растеж почти се занулява заради лекото покачване на лихвите по депозитите, поизчерпания ефект от голямата ножица между големите постъпления от кредитирането и ниските разходи по депозитите, каквато беше ситуацията през миналата година, както и по-високите разходи за обезценки на банките.
По-детайлни данни на Българска народна банка показват, че основен принос за печалбата на банките оказват традиционно приходите от лихви. Нетният лихвен доход на банките в България расте с 576 млн. лв. или 16.2% за година и достига 4.1 млрд. лв. към края на септември.
Разбивка показва, че лихвените приходи от ипотечното кредитиране достигат 505 млн. лв. В началото на есента то се ускорява до 15-годишен максимум от 26%, но лихвите по него се запазват близо около рекордното дъно от 2.5%.
Лихвеният доход на банките от потребителско кредитиране, което също се ускорява в последните години до 5-годишен връх от 15%, достига 1.7 млрд. лв. Лихвите по него варират в големи амплитуди и са по-волатилни – започват от около 5% и могат да достигнат 9-10%.
Лихвеният доход от фирменото кредитиране пък достига 3.5 млрд. лв. Именно при него в последните две години лихвите се вдигнаха най-осезаемо като резултат от затягането на паричната политика на Европейската централна банка.
Нетният доход от такси расте с 81 млн. лв. или 7.3% до 1.2 млрд. лв.
На върха на системата промяна няма – трите най-големи банки по активи остават Обединена българска банка, Банка ДСК и Уникредит Булбанк, а малко по-надолу Българска банка за развитие напредна с две места.
Печалбата очаквано е най-висока в четирите най-големи банки и расте при повечето от финансовите институции.