Банковите интернет измами се увеличават
От отдел „Киберпрестъпност“ към ГДБОП уточняват, че мнимите чуждестранни банки са предимно френски
ГДБОП алармира за ръст на банковите измами в интернет през тази година. Органите на реда, занимаващи се с киберпрестъпления, са забелязали увеличение на онлайн обявите, привидно публикувани от чуждестранни банки, предлагащи изгодни кредити. Предупреждението идва в момент, когато COVID кризата създаде още по-благодатна почва за онлайн онлайн кражби и нападения.
От отдел „Киберпрестъпност“ към ГДБОП уточняват, че мнимите чуждестранни банки са предимно френски. Измамниците използват номера с телефонен код +33 (Франция), но има засечени и друг, включително български. Самите „въдици“ се пускат основно във Facebook, като впечатление прави, че комуникацията се води на български език и започва в Messenger, след което мигрира към WatsApp и Viber.
Каква е схемата
Потребителите, които са се поддали на измамата, били карани да пратят снимки на документ за самоличност. В замяна получавали бланка за договор за заем, който трябвало да върнат попълнен. „Одобрените“ били карани да преведат малка сума пари към банкови сметки, контролирани от престъпниците.
В някои случаи жертвите били убеждавани да открият нова сметка с активно е-банкиране и дебитна карта. Под предлог, че е необходимо дебитната карта и сметката да бъдат проверени дали отговарят на изискванията за усвояване на заема, данните заедно с ПИН кода бивали изпращани чрез „DHL“ в Бенин, Африка. Така измамниците се сдобивали с контрол върху тях.
Кибепрестъпността се разрази с пълна сила по време на пандемията, която принуди много хора да останат по домовете си, откъдето да работят и учат дистанционно. Фокусирането на още по-голяма част от комуникацията отвори още повече врати към данните и дигиталното Аз на потребителите. Уязвимостите се намериха както в устройствата, така и в поведението на самите хора.
Експертите от ГДБОП напомнят на потребителите да са бдителни в интернет и в никакъв случай да не предоставят лични данни.