Без руски газ: Пазарите в ЕС се готвят за скок на цените
Само преди ден Русия заяви, че няма да възстанови количествата синьо гориво по „Северен поток 1“
Европейските купувачи на газ, които вече се борят с рекордно високите цени, ще са изправени пред допълнителна болка, когато пазарите отворят в понеделник, пише Reuters в специален анализ по темата. Русия предизвика страхове, като заяви, че един от основните й тръбопроводи за доставка до Европа ще остане затворен за неопределено време.
По-ниските газови потоци от Русия преди и след февруарската й инвазия в Украйна вече повишиха европейските цени с близо 400% през последната година, което доведе до скок на разходите за електроенергия.
Европа обвини Русия, че ползва ресурсите като военно оръжие в това, което Москва нарече „икономическа война“ със Запада заради последиците от украинския конфликт. Междувременно Кремъл сочи западните санкции и технически проблеми като причина за прекъсванията на доставките. Газопроводът „Северен поток“, който минава под Балтийско море до Германия, в миналото е доставял около една трета от газа, изнасян от Русия за Европа. През последните седмици обаче работеше само на 20% от капацитета си, преди потоците да бъдат окончателно спрени миналата седмица за поддръжка.
Очакванията бяха високи. Руският държавен енергиен гигант „Газпром“ трябваше да възобнови потоците с 20% след последното спиране, което доведе до намаляване на референтните нидерландски цени на газа TTF с около 40% от рекорда от 26 август, за да затвори на малко над 200 евро за мегаватчас в петък. Но след като Русия отмени съботния краен срок за подновяване на дейността, заявявайки, че е открила повреда по време на поддръжката, цените вероятно ще скочат отново, казаха анализатори.
В петък... пазарът вече оценяваше връщането на потоците от „Северен поток 1“, каза газовият анализатор на Energy Aspects Леон Избицки.
Космически високите разходи за електроенергия, свързани с нарастващите цени на газа, вече принудиха някои гладни за енергия индустрии, включително производителите на торове и алуминий, да намалят производството и накараха правителствата на ЕС да налеят милиарди в схеми за подпомагане на домакинствата. Въздействието на последните спрени количества ще зависи от способността на Европа да привлича газ от други източници, коментира Джейкъб Мандел, старши сътрудник по суровините в Aurora Energy Research.
Доставките са трудни за осигуряване и става все по-трудно и по-трудно да се замени всяла молекула газ, която не идва от Русия“, каза той.
Пълно спиране
Германският канцлер Олаф Шолц каза в неделя, че страната му се е подготвяла за пълно спиране на доставките на газ. Германия, най-големият потребител на газ в Европа, е във втория етап на своя трифазен авариен план за справяне с енергийния недостиг. Преминаването към етап три би довело до режим на газа за индустрията.
След нахлуването на Русия в Украйна, Европа бързо стартира планове за намаляване на зависимостта си от руските горива. Тя започна да преминава към алтернативни доставчици и настоява за по-бързото внедряване на чисти енергийни източници. Германия започна да разработва терминали за втечнен природен газ (LNG), за да може да получава синьо гориво от световни играчи и да се откаже от вноса на руски газ.
Засега има достатъчно възможности за замяна на този (руски) газ с внос на втечнен природен газ, но когато времето стане студено и търсенето започне да се увеличава през зимата в Европа и Азия, ще има толкова газ, колкото Европа може да намери и внесе“, каза Мандел.
Клаус Мюлер, президент на енергийния регулатор на Федералната мрежова агенция, каза през август, че дори газовите складове на Германия да са пълни на 100%, те ще бъдат празни след 2.5 месеца, ако руските газови потоци бъдат спрени напълно. Миналата седмица Европа постигна целта да запълни запасите си от газ на 80% до ноември. В момента те хранилищата са на 81% от капацитета си, според данни на Gas Infrastructure Europe, като тези в Германия са на 85%.
Избицки каза, че цените ще достигнат средно 400 евро за MWh между септември 2022 г. и края на октомври 2023 г.. Ситуацията ще насърчи достатъчно продавачи да пълнят хранилищата, за да може ЕС да постигне целите си за следващата година – и то преди зимата на 2023 г.
В момента руският газ все още тече към Европа през тръбопроводи през Украйна, но вече нарастват спекулациите дали тези количества също няма да бъдат спрени.
Изместваме фокуса към (газа)... който продължава да тече към Европа през Украйна“, каза Джеймс Хъкстеп, газов анализатор за EMEA в S&P Global Platts, в публикация в Twitter. „Въпрос на време...“
На този фон Швеция ще предостави 23 млрд. долара за ликвидност на енергийните фирми, съобщи в неделя министърът на финансите Микаел Дамберг. Според него без правителствена подкрепа производителите на електроенергия може да изпаднат в „технически фалит“.