Binance продължава да се движи по ръба на бръснача в Иран и да ядосва САЩ
Платформата се използва за заобикаляне на американските санкции, като за първи път стана ясна огромната сума на иранските транзакции през последните 5 години
Криптогигантът Binance е обработил ирански транзакции на стойност 8 милиарда долара от 2018 г. насам въпреки санкциите на САЩ, предназначени да откъснат страната от глобалната финансова система, пише Reuters. Почти всички средства, около 7.8 милиарда долара, са преминали между Binance и най-голямата криптоборса в Иран, Nobitex, показва проверка водещия изследовател на блокчейн в САЩ Chainalysis.
Самата Nobitex предлага на своя уебсайт насоки как да се избегнат санкциите.
Три четвърти от иранските средства, преминали през Binance, бяха в сравнително нископрофилна криптовалута, наречена Tron. Характерното за нея е, че дава на потребителите възможност да скрият самоличността си. В публикация в блог миналата година Nobitex насърчи клиентите да използват този токен от среден клас за анонимна търговия без „застрашаване на активи поради санкции“.
За нарушения на правилата от страна на Binance се говори отдавна, но досега не е съобщавано какъв е мащабът на иранските потоци в платформата, както и че те продължават.
Новата порция открития идва, докато Министерството на правосъдието на САЩ провежда разследване за възможни нарушения на правилата за пране на пари през Binance. Платформата е най-голямата за криптотърговия и със своите над 120 млн. потребители доминира индустрията, оценяван на 1 трилион долара. Транзакциите поставят компанията в разрез с наложените от САЩ забрани за правене на бизнес с Иран, казаха адвокати и експерти по търговските санкции.
През юли Reuters разкри, че Binance продължава да обслужва клиенти в Иран и че популярността на борсата в ислямската република е известна и на самата компания. Това бе поредното разследване на медията по случая. В деня на публикуването на статията Binance излезе с блок публикация, в която изтъкна, че следва международните правила за санкции срещу Иран и блокира достъпа до платформата на всеки, който се намира там.
Binance не е отговорила на изпратените от Reuters въпроси относно разкриването на новите транзакции. В изявление говорителят Патрик Хилман каза: „Binance.com не е американска компания, за разлика от други платформи, които имат експозиция към същите тези субекти, санкционирани от САЩ. Ние обаче предприехме проактивни стъпки, за да ограничим експозицията си към иранския пазар, работейки с индустриални партньори и вътрешни инструменти.“
Децентрализираната корпоративна структура на Binance прави компанията трудна за адресиране на правилата на регулаторите по света. От компанията отказват да дадат подробности за местоположението на юридическия субект зад платформата.
От Nobitex и мрежата Tron също са мълчаливи по въпроса с иранските транзакции.
През август 2021 г. Binance обяви, че клиентите вече няма да могат да отварят акаунти и да използват услугите му без идентификация. Но оттогава борсата е обработила почти 1.05 милиарда долара сделки директно от Nobitex и други ирански борси, според данните на Chainalysis, които проследяват случилото се до ноември тази година.
Криптовалутите се превърнаха в привлекателен инструмент за иранците, след като американските санкции нанесоха тежък удар върху икономиката на страната. От появата на биткойн през 2008 г. потребителите са привлечени от обещанието на крипто за финансова свобода извън обсега на правителствата. Така много хора посегнаха към токените, за да правят бизнес в интернет.