Бизнесът и синдикатите искат подоходният данък за най-ниските заплати да се връща
Това е част от споразумението между двете страни, представено на правителството вчера
Синдикатите и работодателите са поискали от правителството реформа на данъчната система, която да позволи в края на годината да се възстановя данък общ доход на хората с най-ниски заплати. Това каза президентът на Конфедерацията на независимите синдикати в България (КНСБ), цитиран на сайта на синдиката.
Възстановяването на данъка е част от споразумението, по което са работили лидерите на Национално представителните синдикални и работодателски организации. Споразумението беше връчено на министър-председателят Бойко Борисов по време на тристранната среща вчера.
„Някой ще каже, че ГЕРБ са обещали данъците да не се променят, но ние сме се разбрали с бизнеса, че това е едно от общите предложения. Не е въвеждане на необлагаем минимум, както искахме ние, но по това предложение имаме съгласие с бизнеса“, каза Димитров.
Тази мярка е обвързана и с начина на изплащане на болничните, добави той. В споразумението се предлага разходите отново да се поемат изцяло от НОИ, а не както е сега - първите три дни от работодателите.
„Като стимулираме бизнеса по един начин, от другата страна той ще поеме ангажимента да договаря заплати всяка година, това пише в споразумението, препоръчителен индекс на договаряне на работните заплати в частния сектор, който се договаря ежегодно на национално ниво. На това се съгласи бизнесът“, каза президентът на КНСБ. Той обяви, че проектоспоразумението е изготвено още преди 4 месеца.
Припомняме, че по време на вчерашната среща синдикатите и работодателите предложиха на Бойко Борисов национално тристранно споразумение за реформи в 4 основни направления: бизнес среда и икономика,енергетика, демография, образование, пазар на труда, трудова миграция и социални въпроси. Амбициозната цел, която стои пред синдикатите и бизнеса, е до края на януари да има съгласувано и подписано такова споразумение, което визира над 40 мерки и програми.