Братята, които превърнаха шоколадовата си страст в сладък бизнес
BioBenjamin оперира на над 20 пазара в света, а догодина се очаква продажбите на шоколади да надминат 2 милиона
Преди да започне да се занимава с производство на шоколад, Красимир работи в голяма IT компания. В свободното си време той преподава антистрес програми, основаващи се на йога, медитация и дихателни упражнения, а впоследствие вижда, че тези курсове са от огромна полза за хората.
С тях обаче той не може да печели много пари и си казва, че иска да отдели 10 години от живота си, за да създаде бизнес, с който да се издържа, и да прави това, което обича и от което обществото има нужда. Споделя с брат си Мартин Бенямин и впоследствие се оказва, че този бизнес ще е свързан с шоколада - храната, която двамата братя наистина обожават.
Дадохме си сметка, че масово шоколадите на пазара не са от най-полезните и решихме да създадем по-здравословна алтернатива“, заяви пред Economic.bg Красимир Бенямин, съосновател на BioBenjamin.
През 2014 г. биохраните не са толкова разпространени на българския пазар. Много от тях се купуват само от хора, които имат някакви хранителни проблеми, а вкусовите им качества далеч не са добри. Красимир и Мартин използват момента, за да предоставят качествен био веган шоколад, който да е вкусен и същевременно с това да е без добавено мляко.
„Свръхконсумацията на мляко вреди на човешкото здраве и на околната среда. Все повече се говори за парниковите газове и за затоплянето на планетата. Според доклад на ООН, кравите отделят повече метан, отколкото всички коли на планетата. В нашите шоколади няма мляко, следователно ние спестяваме стотици хиляди тонове вредни емисии всяка година“, разказа Красимир.
Така братя Бенямин започват да експериментират с приготвянето на суров шоколад, като наемат 60 кв. м мазе, което ремонтират според изискванията на Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) и стартират производството на шоколадите Rocao, в което инвестират спестяванията на Мартин.
Този период е много ценен за двамата братя, защото осъзнават къде грешат и какво трябва да подобрят, за да успеят. Те получават обратна връзка от техните семейства, приятели и крайни потребители, а също и от експерти, сред които Ради Стамболов и Йозеф Цотер, който е един от най-добрите шоколатиери в света. Цотер казва, че шоколадите на Бенямин наистина са много добри, но съветва братята да работят върху маркетинга, комуникацията и визията на продуктите.
И въпреки че липсата на опит е една от големите трудности, пред които са изправени Красимир и Мартин, те успяват да разпишат бизнес план, провеждат разговори с инвеститори, а за късмет с един от тях си стискат ръцете. Така, с голяма упоритост и желание, в началото на 2017 г. произвеждат и първия шоколад с марката Benjamissimo.
Това, което най-много ни помогна в последните две години е, че привлякохме двама топ мениджъри с наистина богат опит във финансите и търговията. Те ни помогнаха да структурираме цялата компанията и затова сега сме във фаза, в която започнахме да увеличаваме мащаба си“, заяви Красимир.
„Постоянно се развиваме и правим оптимизации. Например, вече използваме и биоразградима опаковка. Електричеството при производството на шоколадите пък е от соларни панели. Всичко това е свързано с нашата мисия – да произвеждаме полезни шоколади и за хората, и за планетата“, допълни той.
Кауза и вкусове
Едно от големите предизвикателства, пред които са изправени Красимир и Мартин, е да намерят качествено, биосертифицирано какао, което да не е добито чрез детски робски труд.
„Почти всички суровини за шоколада идват от Третия свят. Около 65-67% от какаото на планетата идва от брега на слоновата кост - Кот д'Ивоар. Държавата почти е изсякла джунглите си, за да създаде плантации, където да може масово и евтино да се произвежда масово какао“, обясни Бенямин.
Там има организирана престъпност – отвличат се деца от Африка, вкарват се в Кот д'Ивоар, а оттам идва и явлението детски робски труд, децата работят постоянно на плантациите. На нашата компания ни отне над четири години, докато открием кооперация между производител на какао в Нидерландия и плантации в Конго, която не използва децата по такъв начин“, допълни той.
Освен това братя Бенямин пътуват по света изключително много, наблюдават различните пазари, посещават разнообразни изложения и се стремят към това да бъдат в крак с модата.
„Стараем се да сме пионери, да изпреварваме събитията. Ние сме първите, които предлагат цяла серия шоколади, които са био, веган и без добавена захар“, разказва Красимир.
Двамата с Мартин експериментират с вкусовете и рецептите, а в производствената им линия може да намерите шоколади с люти чушки, чубрица, черница, куркума, чия, джинджифил, киноа и др.
Пробив в чужбина
България е сред основните пазари на BioBenjamin, въпреки че тук те реализират само около 20-25% от продажбите си. Компанията успява да пробие на над 20 световни пазара, сред които Финландия, Израел, Канада, Испания и много други.
Тази година продажбите на шоколади се очаква да достигнат до 1.7 милиона, а стремежите на Красимир са догодина те да надминат 2 милиона. Годишният оборот на компанията за 2022 г. е 3.6 млн. лв. Екипът на BioBenjamin днес е от 30 души, а стратегията на Бенямин за наемане на хора, е кандидатите да припознават идеята на компанията.
Трудностите по пътя
През всички години досега Красимир и Мартин са преминали през редица периоди на кризи, но въпреки това не са се отказали.
Четири пъти щяхме да фалираме, имахме немалко вътрешни сътресения – мениджъри и сътрудници си тръгваха, други - идваха. Сега стоя в моя офис, където на стената съм окачил една много мъдра мисъл на Айнщайн: „Животът е като карането на колело - ако искате да запазите равновесие, трябва непрекъснато да се движите“, каза Красимир Бенямин.
По думите му, ако човек се съсредоточи върху това колко много проблеми има, пред какви трудности е изправен или върху моментите, в които си мисли, че няма да успее, това би му отнело страшно много енергия и би го разфокусирало.
„Ние имаме основата, която е съсредоточена върху няколко важни неща - био, веган, иновации и нулев детски робски труд. Оставам верен на тези ценности и продължавам да се движа напред, каквото и да става. Все пак Вселената подкрепя действията, а не мислите“, категоричен е Красимир.
Бъдещите планове
Още от самото начало на компанията, Красимир и Мартин се стремят някой ден Benjamissimo да е производител номер едно в Европа на био веган шоколади.
„Искам хората да асоциират България с качествен шоколад. Искам да създадем нещо, с което българите да се гордеят. В момента в крайния софийски квартал Дружба се произвеждат шоколади, които ще се продават в най-голямата търговска верига на планетата Walmart, в 1800 магазина в Щатите“, каза той.
През ноември пък компанията ще се опита да направи световен рекорд за най-много деца - 256, които заедно ще правят и темперират шоколад.
Попитан как би описал бизнеса си с 3 думи, Красимир предпочете да използва 3 букви:
Ммм...“.