Бъдещето на АЕЦ „Белене“ изцяло зависи от политическата власт
Техническият проект на централата трябва да се допълни с новите изисквания и да се одобри окончателно от АЯР
Станислав Георгиев е изпълнителен секретар на „Българския атомен форум“ (БУЛАТОМ) – неправителствена организация, в която членуват инженерингови компании, доставчици на ядрено оборудване и отделни специалисти в областта на ядрената енергетика. Завършил е бившия Московски енергиен институт и е работил 7 години в АЕЦ „Козлодуй“. Потърсихме мнението му относно появилите се напоследък твърдения за изтекли разрешения по проекта АЕЦ „Белене“, както и за зависимостта на проекта от евентуална смяна на политическата власт у нас.
Г-н Георгиев, какво е реалното състояние на проекта АЕЦ „Белене“ и какво е неговото бъдеще? Въпросът ми е във връзка както с актуалната политическа обстановка в страната, така и с появилите се напоследък твърдения, че някои от разрешенията за проекта са изтекли.
Разрешенията, издадени досега от Агенцията за ядрено регулиране (АЯР), са за одобряване на площадката и за изготвянето на техническия проект на АЕЦ „Белене“. Що се отнася до вече изготвения технически проект – той не беше окончателно одобрен от АЯР, въпреки че имаше поне две изявления на нейния председател, че е одобрен почти 95% и че остава още малко работа за окончателното му одобряване. В крайна сметка готовият технически проект не беше одобрен от АЯР поради простата причина, че през 2012 г. целият проект за реализацията на АЕЦ „Белене“ беше спрян.
От кого беше разработен техническият проект за АЕЦ „Белене“?
От руската компания „Атомстройекспорт“
Какво е необходимо, за да бъде окончателно одобрен техническия проект на АЕЦ „Белене“ от АЯР?
Първо, необходимо е той да бъде приведен в съответствие с новите нормативни и технологични изисквания, които се появиха в периода 2012 – 2020 година. Има такива нови изисквания – твърде са специфични, за да се спираме на тях сега, но проектът трябва да бъде прегледан внимателно от неговия разработчик и да се допълни с всичките тези нови изисквания и да се предостави за окончателен преглед и одобрение в АЯР. Това е реалното състояние на ситуацията около техническия проект за АЕЦ „Белене“.
Значи излиза, че сме излъгали потенциалните инвеститори?
Не мога да коментирам доколко българските власти, обявявайки процедурата за търсене на инвеститори и споменавайки в нея и техническия проект, са прави или не – това не е моя работа, нито на „Булатом“. Повтарям – реалното състояние е 95% одобрен технически проект, който само трябва да бъде допълнен с последните изисквания, които не са чак толкова много.
А това допълване на проекта с новите изисквания вероятно ще струва пари?
Разбира се - всичко струва пари. Именно затова българските власти изрично са подчертали в процедурата за търсене на инвеститори, че те искат АЕЦ „Белене“ да бъде изградена по вече изготвения технически проект. А не би могло и да бъде другояче при положение, че имаме основно оборудване, доставено именно за този проект – двата реактора, които сме платили. Така че няма никаква логика да се мисли и търси друг проект за АЕЦ „Белене“.
Колко време ще е необходимо за това допълване на техническия проект и пълното му одобряване от АЯР?
По думите на председателя на АЯР за един такъв процес ще са необходими не повече от 6-7 месеца, след което ще е необходимо още толкова време и на агенцията, за да прегледа и одобри окончателно техническия проект.
Значи АЯР няма да проверява отново и изцяло техническия проект?
Не. Ще провери само това, което преди 2012 г. не е успяла да довърши, както и новите неща, които ще бъдат допълнени.
А как би се отразила евентуална смяна на политическата власт на проекта?
За това можем само да гадаем. При евентуална смяна на политическата власт изпълнението на процедурата за довършването на АЕЦ „Белене“, която в момента е спряна заради разпространението на коронавируса, а не по някакви други причини, най-вероятно ще бъде стопирано за известно време – докато се установи и започне да работи новата власт. След което тази нова власт ще трябва или да приеме и да доразвие започнатата вече процедура, или пък, ако това не й е угодно – да я прекрати. Средно положение просто няма.
Добре, нека разсъждаваме чисто икономически. Кое би било по-изгодно – да се продължи този проект, за който вече са похарчени към 3 млрд. лв., или да се мисли за изграждане на други електрогенериращи мощности? Изобщо - нужна ли е АЕЦ „Белене“ на България?
На първо място, изхождайки от политиката за развитие на ЕС – казвам на първо място ЕС, тъй като все пак България е част от Европейската общност, знаем, че до 2035 г. трябва да закрием около 4000 МВт термични централи. Това автоматично означава, че България ще трябва да замени с нещо тези излизащи от строя 4000 МВт базови мощности – подчертавам базови. Единственият проект, по който България засега има някаква готовност да изгради нови базови мощности, е АЕЦ „Белене“ – и то само за 2000 МВт. Това означава, че България спешно ще трябва да мисли и работи с какви базови мощности да замести и останалите 2000 МВт, тъй като времето, което остава до 2035 г., не е толкова много, както изглежда на пръв поглед.
Вие посочвате 2035 г. като краен срок, когато трябва да бъдат окончателно спрени термичните централи, но на практика това може да стане и много по-рано, ако цените на вредните емисии от тях се покачат толкова, че направят работата им икономически нецелесъобразна. Не е ли така?
Точно така е и именно това се случи само преди няколко месеца, в края на зимата тази година, когато диспечерът предпочиташе да купува определени количества електрическа енергия отвън, вместо от термичните централи в комплекса „Марица изток. И причината за това беше една: „Много сте скъпи!“. Струва ми се, че Economic.bg първи отрази този факт.
Другото нещо, с което скоро ще ни се наложи да се съобразяваме, е бъдещата обща енергийна борса на цяла Европа. Така че съвсем скоро ще дойде времето, когато електрическа енергия ще се купува единствено оттам, където тя е най-евтина. А това означава, че нашите електрогенериращи мощности ще трябва да работят в условията на тази общоевропейска конкуренция и техните цени ще трябва да се съобразяват с тези на борсата. Подчертавам - не на нашата БНЕБ, а на общоевропейската борса. Просто няма друг начин. През последните години всички наказателни плащания, които дължат нашите термични централи, не се плащат от тях, а от БЕХ. Така че икономиката на нашите термични централи още сега изобщо не излиза и е напълно възможно те да преустановят работа преди 2035 год.
А цената на електроенергията от АЕЦ „Белене“ дали би била конкурентна на цените на бъдещата общоевропейска енергийна борса?
При тази схема, която е заложена като изискване в сегашната процедура за избор на инвеститори – а тя е крайната цена за изграждане на централата да бъде до 9-10 млрд. евро, включително платените досега около 1.5 млрд. евро, при всички положения цената на тока от нея ще е конкурентна. Тук вземаме като база цените на електроенергията в Европа сега, а не в онзи бъдещ момент, когато двата блока на АЕЦ „Белене“ ще заработят.
Изглежда логично, тъй като според прогнозите цените на електроенергията през следващите десетилетия ще вървят само нагоре.
Определено. А при схемата за изплащане на вложените в АЕЦ „Белене“ инвестиции, дори и при най-тежките условия – за 30 години, пак в един момент тази централа ще стане „златното яйце“ на българската енергетика, каквато сега е АЕЦ „Козлодуй“ – всички амортизации ще бъдат изплатени и тя ще работи на чиста печалба. А животът на блоковете от Трето поколение, каквито са тези на АЕЦ „Белене“, е 60 години. Това е реалната картина, а всичко остава в ръцете на политиците.