България е на последните места по ИКТ специалисти
Специалистите по Информационни и комуникационни технологии продължават да се увеличават и през 2020 г., сочат данните на Eurostat
През 2020 г. около 8 милиона души в Европейския съюз са работили като специалисти по Информационни и комуникационни технологии (ИКТ), или 4.3% от общата работна сила в ЕС. Това показват данните на европейската статистическа служба Eurostat. Този дял е с 0.4 процентни пункта (п.п.) по-голям в сравнение с 2019 г., когато специалистите по ИКТ съставляваха 3.9% от общата заетост.
Делът им се увеличава от 2011 г., като за този период нараства с 1.3 пункта. През миналата година също се наблюдава ускоряване на промяната. Между 2019 и 2020 г. темпът на растеж е бил 7.5% в сравнение със средногодишния темп на растеж от 5.2% през последното десетилетие. Това може да бъде свързано с ускоряването на дигиталната трансформация, засягаща цялата икономика, показва проучването на Eurostat.
Междувременно специалистите по ИКТ представляват по-малко от 10% от заетите лица в държавите-членки.
На национално ниво делът на ИКТ специалистите в заетостта е най-висок във Финландия (7.6%) и Швеция (7.5%), докато относително висок дял се наблюдава и в Естония, Люксембург, Холандия, Ирландия и Дания (всички над 5%) . Най-малкият дял е наблюдаван в Гърция (2%), Румъния (2.4%), Кипър (3.1%), последван от България и Литва с по 3.2%
Данните показват, по-голямата част от хората, заети като специалисти по ИКТ в ЕС през 2020 г. са мъже, а жените заемат по-малко от една пета в сферата.
В Блока като цяло жените представляват 18.5% от тях. Независимо от това, процентът на нарастване при жените ИКТ специалисти е по-висок, отколкото при мъжете от 2011 г., така че разликата между половете е намаляла през последното десетилетие с 3 пункта.
На национално ниво най-високият дял на жените сред заетите ИКТ специалисти се наблюдава в България (28.2%), Гърция (26.5%) и Румъния (26.2%), докато най-малък дял се наблюдава в Унгария (12.3%), Малта ( 11%) и Чехия (10.3%).