България оглави класация за най-ниски заплати в аутсорсинг сектора
Години наред страната бе атрактивна зари евтиния си труд, но сега тенденцията е към създаване на повече стойност
България води класацията за най-ниско заплащане в аутсорсинг сектора както за стартовите позиции, така и за средния и висш мениджмънт. Това показва актуално проучване на рекрутмент агенцията Grafton, част от един от водещите световни доставчици на услуги за развитието на пазара на труда Gi Group Holding.
Докладът представя сравнително проучване и анализ на заплатите в 432 организации, които Gi Group Holding обслужва като клиенти.
Според проучването средното месечно възнаграждение в сектора у нас е 793 евро. За сравнение, в Румъния то е 1368 евро, в Чехия – 1730 евро, в Унгария – 1153 евро, в Естония – 1548 евро, в Латвия – 1277 евро, в Литва – 1590 евро, в Полша – 1583 евро, в Словакия – 1211 евро.
Дълги години именно евтиният труд бе сред водещите предимства на местния пазар. Въпреки че с времето секторът се разви, профилира и специализира, изнесените данни за заплатите подчертават осезаема разлика – което води към въпроса дали страната се отърсила наистина от образа си на атрактивна дестинация заради по-ниските възнаграждения.
На този фон обаче противостоят истинските евтините локации като Индия, където според доклада средната заплата в аутсорсинг сектора е едва 190 евро. В Бразилия тя е по-висока – 448 евро, но на общия фон това ниво ѝ отрежда място при пазарите със сравнителни евтина работна ръка.
През последните години секторът на бизнес услугите (BSS) се превърна в крайъгълен камък на глобалния икономически растеж и жизненоважен източник на възможности за заетост. В глобален мащаб той се оценява на над 1 трилион евро, като най-значими са BPO и ITO пазарите – съответно аутсорсинг на бизнес процесите и аутсорсинг на информационните технологии.
Как изглежда аутсорсинг секторът в България
Делът за аутсорсинг на информационни технологии (ITO) е най-големият, съставляващ около 52% от индустрията. Аутсорсингът на бизнес процеси (BPO) представлява приблизително 45%, а научноизследователската и развойна дейност (R&D) съставлява останалите 3%“, коментира Ивелина Петкова, бизнес мениджър в Wyser България.
По думите ѝ скорошният растеж на нови аутсорсинг компании се наблюдава предимно в секторите BPO и ITO, като подсегментът на центровете за споделени услуги (SSC) е най-динамичният.
През последните години българският аутсорсинг сектор претърпя бурно развитие, а пандемията му даде допълнителен тласък благодарение на повсеместната дигитализация на бизнеса. Според последния доклад на Асоциацията за иновации, бизнес услуги и технологии (AIBEST), позната по-рано като Българска аутсорсинг асоциация, през 2021 г. местната индустрия се оценява на 4.225 млрд. евро – при около 3.3 млрд. евро година по-рано.
Секторът постепенно се превръща в основен стълб на икономиката, като през 2021 г. формира 5.9% от годишния брутен вътрешен продукт (БВП) на страната. Прогнозата сочи, че към 2025 г. относителният му дял в БВП на България ще достигне 9%.
Според данните на AIBEST през 2021 г. в сектора са работели около 89 хиляди души (б.р. – актуалният доклад на браншовата организация за 2022 г. предстои да излезе в близките месеци). Сега Grafton изчислява, че в сектора на бизнес услугите в България вече работят 102 000 души.
Българските технологични компании вероятно ще се съсредоточат върху създаването на повече стойност, като преминат от поддръжка и услуги към създаване на продукти, иновации, научни изследвания и развойна дейност“, коментира Ивелина Петкова.
„Натискът върху разходите в сектора, който започна през 2022 г., ще продължи и през 2023 г., което ще накара компаниите да се фокусират върху модели на работа, които спестяват разходи, и забавяне на наемането на служители. България може да се възползва от геополитическите събития в световен мащаб, като привлече компании от Китай, Индия и Азиатските региони.“