България подписва договор с EDF за АЕЦ „Белене“
Служебното правителство задвижва ядрената си стратегия и ще подпише договор с Westinghouse за АЕЦ „Козлодуй“
Electricite de France S.A. (EDF) отново е проявила интерес към неосъществения над 30 години български ядрен проект АЕЦ „Белене“. Този път обаче френската енергийна компания и българската държава ще подпишат договор за предпроектно инженерингово проучване, като ще се използват двата налични руски блока и френска технология. Това стана ясно от думите на зам.-енергийният министър Еленко Божков, който участва днес в конференция „Сценариите, рисковете и перспективите пред развитието на ядрената енергетика в България“.
Предстои да бъде разработен и подписан договор с Electricite de France S.A. за изграждане на два блока по 1000 MW, като се използва съществуващото доставено оборудване от ядрения остров на площадката в Белене. Това е руското оборудване за ВВЕР-1000. Предстои доизграждане с френска ядрена технология, като това ще е предмета на договора с EDF”, заяви той.
Интересите на EDF към този момент са да инвестира в проекта и да го изгражда, с преобладаващо френско финансово участие.
За целта България ще трябва да подпише с Франция междуправителствено споразумение за изграждане на тези два ядрени блока. Божков обясни, че винаги когато има междуправителствено споразумение, участва държавата – и като собственик, и като гарант, но все още предстои да се уточни в какъв процент.
На 4 април в България пристига френският изпълнителен директор за нови мощности на EDF, а на 18 април в Белене ще бъдат на оглед френски специалисти от дружеството, които ще разгледат доставеното оборудване, начина на съхранение, степента на използваемост и инфраструктурата на обекта.
Според Божков е рано да се говори колко ще струват ядрените проекти АЕЦ „Козлодуй“ и АЕЦ „Белене“. Предстоят процедури и правене на пътна карта и за двата проекта. Той допълни, че в енергийната стратегия, представена от служебното правителство, е заложено АЕЦ „Белене“ да е готов през 2035 г.
Припомняме, че това не е първият път, когато се говори за френски интерес към ядрения ни проект. EDF е заявявала такъв веднъж през 2007 г. и втори път през 2016 г.
Напредък и за АЕЦ „Козлодуй“
Предстои и подписването на инженерингов договор за изграждане на два блока по технология AP-1000 на Westinghouse на площадката на АЕЦ „Козлодуй“. Основните цели, заложени в договора, са максимална локализация или възможност за българската индустрия да участва в производство и изграждане на оборудването на тези два блока, стегнат график за изпълнение, добра цена на договора и максимално използване на същата инфраструктура.
Договорът е пред приключване“, допълни Божков.
Във връзка с това, за изграждането на 7 и 8 блок в АЕЦ „Козлодуй“ предстои сключване на междуправителствено споразумение и със САЩ.
Преди да бъде подписан договорът с Westinghouse трябва да бъде нотифициран пред Европейската комисия, след което да се подпише от двете правителства на САЩ и България и да бъде ратифициран от българския парламент.
Надяваме се това да стане и съм уверен, че ще се случи в рамките на 49-ото Народно събрание".
Във визията е заложено новите блокове в АЕЦ „Козлодуй“ да са готови до 2045 г.
На въпрос ще има ли нужда България от толкова ядрена енергия след повече от 20 години, Божков заяви, че ще има, ако продължава да върви по пътя на декарбонизация.
По думите му амбициите на България включват и участие в други проекти на Westinghouse. Американската компания има договор за изграждане на три блока в Полша и по думите му ние ще се опитаме и ще искаме да работим за производство на оборудване за тези три нови блока.
Заглавието и лийдът са променени в 17.00 ч. на 28 март след уточнение от страна на Министерството на енергетиката.