България се оказа с още 20 дни да прати поправения ПВУ на Брюксел
България ще трябва да финансира част от проектите със собствено финансиране, а има опасност страната да връща пари
В крайна сметка България има 20-ина дни да изпрати в Брюксел изменения План за възстановяване и предложенията по глава REPowerEU, за да успее Европейската комисия да ги приеме и да не загубим средства. Това трябва да се случи най-късно до 15 – 20 октомври, обясни на брифинг за медиите след заседанието на Министерския съвет служебният министър на финансите Людмила Петкова.
Европейската комисия се нуждае от време за вътрешно съгласуване, което отнема около два месеца, най-късно трябва да бъдат изпратени промените 15 – 20 октомври, за да успее комисията да приеме промените по Плана“.
Припомняме, че снощи двата проекта на решения бяха блокирани за гласуване от депутатите от „Има такъв народ“ и „Възраждане“ с неясни аргументи.
Единият е за актуализирана Пътна карта за климатична неутралност на България, с приемането на която трябва да се отпушат парите по второто плащане. Другият е за одобряване на доклада относно изменение на Националния план за възстановяване и устойчивост в Компонент 4 „Нисковъглеродна икономика“ и договаряне по глава REPowerEU.
Предложенията, които България ще направи по ПВУ са свързани с някои инвестиции, които не могат да бъдат изпълнени до август 2026 г., когато е срокът за изпълнение на проекти по Плана.
Петкова обясни, че целта е финансовият ресурс да е насочен към проекти с по-голяма национално значение и които могат да бъдат изпълнени.
Целта на приемането от НС на двата проекта на решение е така да се даде мандат на служебния кабинет да продължи преговорите с ЕС, за да не бъдат загубени средства.
Петкова допълни, че България е единствената страна в блока, която не е внесла Пътната карта за климата и единствената без глава REPowerEU.
По думите на служебния министър, ако не приемем промените най-тежката хипотеза е загуба на няколко милиарда за проекти, които обаче, ако не получат средствата по Плана, трябва да се осигурят от националния бюджет.
Както вече стана ясно една от промените в ПВУ е отделянето на средства за рекултивация на мините, инвестиция която в четвъртък Делян Добрев спомена, че е за сметка на водорода и геотермалната енергия.
На брифинга Петкова допълни, че става въпрос 273 млн. евро за рекултивация с възможност да бъдат предоставени още 204 млн. евро.
Пари ще се търсят от националния бюджет
Накратко, само заради шоуто в последния ден на Народното събрание страната ни в действителност е напът да загуби милиарди. Без Пътна климатична карта губим 266 млн. евро, което е повече от 30% от заявеното второ плащане от 653 млн. евро.
Второто плащане не е изплатено, защото е свързано с определени реформи, които трябва да бъдат приети – Пътната карта е една от тях“, обясни Петкова.
Ако не се случат промените по Плана за възстановяване, това означава, че парите трябва да дойдат от националния бюджет, допълни министърът.
Ако не се промени Планът и не бъдат осигурени средства за вече започнати проекти, те трябва да бъдат довършени със средства от бюджета“.
И още, ако България не изпълни три реформи по второто плащане от Плана, може да се наложи да връща и част от средствата от първото плащане.
Все още няма разчет откъде могат да дойдат средствата от държавния бюджет за всички тези инвестиции, ако се наложи това да се случи, тъй като става въпрос за милиарди, които трябват да дойдат от държавния бюджет през следващите години.
Дори тези средства да се разчетат, но това не е много сигурно, дали могат да се запазят параметрите за фискална устойчивост“, обясни Петкова, която каза, че няма категоричен отговор дали, ако се отпуснат толкова пари няма да се нарушат Маастрихтските критерии и да излезем от параметрите на плана за въвеждане на еврото.
В момента служебното правителство няма мандат да продължи преговорите с Европейската комисия, каза Петкова.