България ще търси финансиране от ЕК за новия зелен енергиен коридор
Допълнителната електропреносна инфраструктура ще осигури ефективно използване на тока от вятър и слънце, произведен в различните региони на Европа
България ще търси финансова подкрепа от Европейската комисия за изграждане на нов енергиен коридор, който да свърже мрежите на държавите от Югоизточна и Северозападна Европа. Повече за визията за развитие на мрежата разказа изпълнителният директор на Електроенергийния системен оператор (ЕСО) Ангелин Цачев пред Economic.bg.
Целта на допълнителната електропреносна инфраструктура е да осигури максимално ефективно оползотворяване на зелената електроенергия, произведена в различните региони на Стария континент.
Става въпрос за връзката Югоизток – Северозапад, като в нея се включват България, Румъния, Унгария, Словакия, Чехия, Полша, Германия, Гърция, Западните Балкани. На втори етап, за да се затвори целият пръстен, е връзката между Германия, Франция, Швейцария, Италия и към Пиренейския полуостров – Испания и Португалия.
Ние, южните държави, имаме изключително голям потенциал за производство на слънчева енергия, а в северната част – на вятърна. Този потенциал трябва да бъде споделен между страните. Това ще увеличи възможността часово да използваме максимално много възобновяема енергия в потреблението, което има всеки един потребител на територията на континента“, обясни Цачев.
Експертът обясни, че в противен случай не можем да реализираме пълния си потенциал за нови ВЕИ, защото в часовете на производство на слънчева енергия цената ще бъде изключително ниска, което от своя страна ще отблъсква инвеститорите в такива проекти. Същото се случва и когато се произвежда вятърна енергия в северозападната част на Европа.
През миналата година ЕК обяви два пакета – за 560 млрд. евро (Фонд за възстановяване и устойчивост) и още един за 440 млрд. евро – за подпомагане на възобновяеми мощности. Ако между 5 – 10% от цялата тази сума бъде отделена за инвестиции в междусистемна свързаност и в развитие на националните преносни мрежи, това ще даде сериозен тласък за присъединяването на огромно количество на нови зелени мощности.“
По проекта ЕСО вече работи заедно с електропреносните оператори на останалите държави – Гърция, Румъния, Италия, Полша, Унгария, Австрия. Водят се преговори и информацията е подадена към Европейска мрежа от оператори на преносни системи за електроенергия (ENTSO-E), в която е създадена работна група.
Първоначално трябва да бъде направено предпроектно проучване по отношение на необходимостта от реализацията на един такъв енергиен коридор. Технологията за него също трябва да бъде добре проучена, за да може да позволи преноса на 15 – 20 GW енергия.
Реализацията на проекта за европейски енергиен коридор за споделяне на зелената електроенергия ще е средство за посрещане на децентрализацията при създаването на множество малки производствени мощности, което е предизвикателство не само за електропреносната мрежа в България, но и в цяла Европа.
Този енергиен коридор е важен не само по отношение на споделянето на възобновяема енергия, той ни дава възможност и гарантира споделянето и на оперативните резерви, които са изключително важни за динамичната устойчивост на системите“.