Българската Dronamics набира 2 млн. евро чрез платформата SeedBlink
Кампанията предшества кръга финансиране от серия А, подготвян от компанията
Dronamics предоставя възможност на вече съществуващи и нови инвеститори да придобият дял в компанията чрез платформата за финансиране на европейски технологични стартъпи SeedBlink. Те ще могат да инвестират в българската каргодрон компания до 2 млн. евро. Тази възможност се появява точно преди предстоящия рунд за финансиране от серия А, подготвян от компанията.
Първата кампания на Dronamics и SeedBlink беше през 2021 г. породи голям интерес. От компанията казват, че в последствие е имало интерес към повторна кампания, поради което се появява и настоящата кампания, даваща възможност за разширяване на дела на настоящи инвеститори и приветства нови капиталовложители.
В кампанията през 2021 г. стартъпът си осигури 900 хил. евро от близо 200 инвеститори чрез платформата, а общо по време на кръга, ръководен от Eleven Ventures, набра 15 млн. евро.
Минималната инвестиция чрез SeedBlink е 2500 евро. До края на годината компанията ще приключи и кръга от финансирането от серия А.
През февруари дружеството обяви, че е набрало 40 млн. долара от фондове за рисков капитал и бизнес ангели от 12 държави.
Отделно дружеството получи и 2.5 млн. евро от Европейската комисия в рамките на програмата EIC Accelerator на Европейския съвет по иновациите. EIC пое ангажимент да участва и във финансирането от серия А.
Dronamics осъществи първия тестов полет на своя каргодрон Black Swan (бел. р. – Черен лебед) през май тази година и планира да започне търговски операции в края на 2023 г.
Дружеството получи и обозначителни кодове от IATA и ICAO, с които да се идентифицират неговите полети, дестинации и товари.
Целта е безпилотният дрон да може да носи товар от около 350 кг с максимална скорост 200 км/ч на разстояние до 2500 км. Идеята е да направи достъпа до доставки като храна, лекарства, резервни части и онлайн търговия, още в същия ден на поръчката.
Технологията пък позволява тези полети да бъдат с 80% по-бързи, 50% по-евтини и с до 60% по-малко вредни откъм въглеродни емисии спрямо всеки алтернативен вид транспорт, включително самолетен.
През последните две години компанията успя да създаде и партньорска мрежа от десетки летища – предимно в Европа, но също в САЩ, Канада и Австралия.