Български дронове започват да пренасят пратки из Европа
През следващата година Dronamics очаква да има 60 безпилотни самолета, с които да обслужва няколко клиента
Водещата логистична компания Hellmann ще започне да използва българските безпилотни самолети Dronamics от следващата година, за да ускори доставките на жизненоважни стоки в Европа и да се справи с твърде дългите вериги на доставки. Очакванията на немския играч са, че партньорството „променя играта“, предава Reuters.
COVID-19 предизвика глобални смущения през миналата година и постави логистиката на колене. Намалената въздушна активност и големите задръствания в пристанищата доведоха до прекъсвания на веригите на доставка, което накара компаниите да търсят алтернативни начини за облекчаване на натиска.
От Hellmann уточняват, че доставките с дронове ще подкрепят бизнеса им, но
това не означава, че от утре 80% от товарите ни ще се доставят с дронове.“
За превози в континентална Европа обаче това ще е „важно допълнение“. Оперативният мениджър на Hellmann заяви пред Reuters, че дроновете се справят добре за транспортиране на спешни товари по време на пандемията като части за машини, ваксини, плазми и други фармацевтични продукти.
Безпилотните самолети на българската Dronamics ще започнат търговски полети през 2022 г. Те могат да носят до 350 кг товар, а максималният им пробег достига до 2500 км. Дроновете, които се нуждаят от 400 метра пространство на летището за излитане и кацане, ще летят само между авиотерминали.
Dronamics е основана от братята Свилен и Константин Рангелови и днес има международен екип, както и договори с 39 летища в 13 държави. Според Свилен Рангелов целта е от следващата година да се използват 60 безпилотни самолета за няколко клиента, сред които е и Hellmann.
Нашите самолети използват стандартен двигател, който вече е сертифициран и регулаторите са много добре запознати, така че ние се опитваме да премахнем възможно най-голяма част от риска. Работим по няколко решения, включително криптиране, за да сме сигурни, че не сме уязвими към атаки като GPS подправяне или хакване“, каза той.
Преди по-малко от седмица компанията съобщи, че е добавила към мрежата си 3 германски летища - Падерборн-Липщад, Рощок-Лааге и Веезе. Благодарение на това ще могат да обслужват близо 13 милиона души в обсега на едночасов полет.