Българският износ забрави рекордите и към май вече е на минус (графика)
Има и повод за гордост – продажбите на стоки с висока добавена стойност като машини все още растат
Износът на български стоки забравя рекордите от миналата година и се забавя осезаемо. Стойността на продажбите в чужбина към месец май вече е на минус, макар и минимален от 0.2%. Това показват предварителните данни на Националния статистически институт.
Общо за първите пет месеца от новата година от България са изнесени стоки за 37.1 млрд. лв., или със 72 млн. лв. под нивото за същия период на изминалата година.
За сравнение, през 2022 г. с тласъка на инфлацията експортът се увеличаваше с двуцифрени темпове и завърши годината с ръст от близо 40% и невижданите в стопанската история на страната близо 95 млрд. лв. в номинално изражение.
Сега само в рамките на месец май експортът от България е 7.3 млрд. лв., което е с около 13% под стойностния обем на този за май 2022 г. Май е и вторият месец със спад на износа от началото на 2021 г. Намаление се отчита както в експорта за Европейския съюз, така и в този за страните извън Блока.
Бумът на износа започна още с увеличаването на поръчките по време на COVID възстановяването, а благодарение на високата инфлация през 2022 г. – основно на енергийните продукти – износът чупеше рекорди. Така индексът на НСИ за цените на износа показа, че за 2022 г. продажните цени на стоките зад граница са нараснали на годишна база с близо 27% миналата година. В някои сектори като енергетиката ръстът достигаше дори 90%.
Още с настъпването на новата година обаче тенденцията се променя. Същият индекс на НСИ вече показва, че през първото тримесечие продажните цени са били по-ниски спрямо същия период на миналата година с около 2%. В енергийния сектор при нефта и продуктите от него, както и при газа, цените вече са с около 20% по-ниски.
Това се случва с успокояването на цените на основни енергийни суровини на международните пазари. За отслабването на износа „виновник“ се явява и свитото производство на електроенергия, заради което през май България се превърна от износител в нетен вносител на ток.
Ефект върху забавянето на износа оказва и икономическото забавяне на Запад и основно – в Европейския съюз. Така Германия, която е най-голямата икономика в Европа и най-големият търговски партньор на България, влезе в рецесия и свива вноса си.
Забавянето в ръста на износа не е изненада, като в средносрочната си бюджетна прогноза финансовото министерство предвижда забавяне на растежа на експорта тази година поради по-слабо външно търсене. Очакванията са догодина „под влияние на подобряващата се външна среда“ нарастването на износа да се ускори.
Повод за радост
Все пак продажбите на стоки с висока добавена стойност като машини все още растат. Според статистиката към месец май те достигат 3.2 млрд. лв. към третите страни, което е с около 70% над нивото за същия период на миналата година.