Бюджетът ще осигури 1.2 млрд. лв. за „Белене“ тази година
Ако не се плати задължението "Атомстройекспорт" може да поиска обявяването на НЕК в несъстоятелност
НЕК ще погаси задължението си по проекта АЕЦ „Белене” с помощ от държавния бюджет. Това реши правителството като прие проект на Закон за изплащане на задълженията. Министърът на енергетиката Теменужка Петкова обясни пред министрите, че сумата с лихвите към днешна дата е близо 629 милиона евро (1.2 млрд. лв).
По думите й, ако плащането не се извърши по-скоро, а както бе обявено вчера от министъра, сумата да се изплати до края на 2016 г., размерът на главницата плюс лихва ще достигне над 646 милиона, съобщава БНР.
Малко по-късно днес стана ясно, че държавната помощ за погасяване на дълга за АЕЦ "Белене” е вече одобрена от бюджетната и от енергийната комисия в парламента. В законопроекта е записано, че държавата ще осигури помощта в рамките на задължението на НЕК, според присъденото от Арбитражния съд.
Точна сума обаче не е записана. След като бъде получено одобрение от Брюксел за държавна помощ, към "Атомстройекспорт" ще бъдат платени 400 млн. евро. След преговори ще бъде преведена и останалата сума, тъй като страната ни оспорва размера на лихвите по сумата.
Петкова коментира още, че ако НЕК не издължи това, което международният търговски арбитраж е отсъдил, тогава ще са налице много негативни последици не само за българското дружество, но и за цялата енергийна система на страната.
Арбитражният съд все още не е се произнесъл по предявените претенции на българската страна за начислените лихви, уточни министърът.
Ако не се плати задължението, руската компания "Атомстройекспорт" може да поиска обявяването на НЕК в несъстоятелност.
И все пак преди да се изплатят 1.2 млрд. лв. българската страна трябва да посети Русия, за да види какво плаща. Вече е изпратена заявка да се отиде до Русия, за да се видят реакторите, коментира министърът.
Финансовият министър Владислав Горанов очаква част от средствата, които ще се дадат, да бъдат върнати „Положителното на цялата тежест, която осъзнаваме на днешното решение, е, че посредством механизма, който засега предлагаме – помощта да се предостави възмездно, ние плащаме за произведено оборудване – реален актив, който вероятно има стойността най-малко над това, което е присъдено”, коментира Горанов.
По думите му, се очаква в близките няколко месеца да се предприемат необходимите действия, така че голяма част от изплатената сума да се върне там, където ще бъде предоставена, след одобрение на Народното събрание.