Технологичните гиганти нехаят за Уолстрийт и не могат да спрат да харчат за AI
Компаниите от Силициевата долина ще похарчат 200 милиарда долара за изкуствен интелект тази година
Преди три месеца Уолстрийт наказа най-големите технологични компании в света за това, че са похарчили огромни суми за разработване на изкуствен интелект, а резултатите им не са оправдали разходите. Отговорът на Силициевата долина през това тримесечие? Планира да инвестира още повече.
Капиталовите разходи на четирите най-големи интернет и софтуерни компании - Amazon.com Inc., Microsoft Corp., Meta Platforms Inc. и Alphabet Inc. - ще възлязат на над 200 млрд. долара тази година, което е рекордна сума за разточителния колектив. Ръководителите на всяка от компаниите предупредиха инвеститорите тази седмица, че харчовете им ще продължат и през следващата година или дори ще се увеличат.
Действията им за пореден път насочват вниманието към огромните ресурси, които се изразходват в резултат на световния бум в областта на изкуствения интелект, предизвикан от появата на ChatGPT. Технологичните гиганти се надпреварват да си осигурят оскъдните чипове от висок клас и да изградят огромните центрове за данни, които технологията изисква. За целта компаниите сключват сделки с доставчици на енергия за захранване на тези съоръжения.
Всеки от тях се опитва да убеди Уолстрийт, че тези огромни инвестиции ще направят бъдещите им бизнеси по-печеливши от сега.
В разговор с инвеститорите в четвъртък Анди Джаси, главният изпълнителен директор на Amazon, нарече AI „наистина необичайно голяма, може би единствена по рода си възможност“, за което свидетелства прогнозата на компанията му за рекордни разходи от 75 млрд. долара за 2024 г.
Мисля, че нашите клиенти, бизнесът и акционерите ни ще се чувстват добре в дългосрочен план - че го преследваме агресивно.“
Анализаторите от MoffettNathanson нарекоха разходите на Amazon „наистина зашеметяващи“.
Ден по-рано главният изпълнителен директор на Meta Марк Зукърбърг обеща да увеличи инвестициите си в езикови модели с изкуствен интелект и други футуристични проекти, които определя като основни за бъдещето на компанията си. Капиталовите разходи на Meta могат да достигнат 40 млрд. долара тази година. Междувременно бюджетът за капиталови разходи на Alphabet се оказа по-висок от очакванията на Уолстрийт, а главният финансов директор на компанията Анат Ашкенази прогнозира „значително“ увеличение през 2025 г.
Apple Inc. също обеща да инвестира в изкуствен интелект, като представи пакет от услуги, наречен Apple Intelligence. Но сравнително слабите й финансови резултати през това тримесечие не бяха подпомогнати от новите й продукти с изкуствен интелект, голяма част от които се бавят.
Финансовите резултати на технологичните гиганти тази седмица бяха смесени. Акциите на Amazon и на компанията майка на Google - Alphabet, поскъпнаха, след като компаниите надминаха очакванията за приходите си, главно благодарение на ръста в техните звена за изчисления в облак. Но Meta и Microsoft се понижиха, след като плановете за разходи на първата компания предизвикаха безпокойство, а прогнозата на втората за ръст на приходите от облачни услуги разочарова.
Alphabet, Microsoft и Meta oтбелязаха лек ръст по време на ранната търговия в петък, докато Amazon се повиши с 6.7% преди отварянето на борсите в Ню Йорк. Apple се понижи в началото на търговията с около 1.1%.
За Microsoft неубедителните тримесечни резултати се дължат не на това, че клиентите не са се наредили на опашка, за да плащат за нейните предложения за облачни услуги и изкуствен интелект, а защото компанията не е могла да изгради капацитет достатъчно бързо.
Цялото това търсене се появи доста бързо“, заяви главният изпълнителен директор Сатя Надела пред инвеститорите в сряда. Той добави, че центровете за данни „не се изграждат за една нощ“.
През тримесечието Microsoft е похарчила 14.9 млрд. долара, което е с 50% повече от миналата година - и сума, по-висока от тази, която компанията някога е харчила за имоти и оборудване в рамките на една година преди 2020 г. Финансовият директор Ейми Худ заяви пред инвеститорите, че Microsoft ще работи, за да постави проблема с доставките на центрове за данни в „по-балансирана позиция“.
Анализаторите като цяло бяха оптимистично настроени, че трудностите на Microsoft с доставките на центрове за данни в крайна сметка ще бъдат коригирани. Проблемът ще ограничи „скромно“ облачния бизнес на гиганта, но инвестициите на компанията, особено големият ѝ дял в OpenAI, „засаждат дългосрочните семена за успех“, пишат анализаторите на JPMorgan в бележка след обявяването на резултатите на компанията.
Загрижеността на Уолстрийт за прекомерните разходи не изчезва. Тази седмица Meta отчете 4.4 млрд. долара оперативни загуби за Reality Labs, подразделението, което произвежда очила за добавена реалност и други джаджи, които са далеч от търговски успех. Компанията също така е похарчила много средства за създаването на своите модели Llama, които имат за цел да се конкурират с Google и OpenAI.
По време на разговора за приходите на Meta Зукърбърг заяви, че тези инвестиции в изкуствен интелект подобряват основния бизнес на компанията - продажбата на реклами във Facebook и Instagram. Но инвеститорите ще останат нервни за всякакви признаци на слабост в бизнеса с реклами, „тъй като продължават да чакат възвращаемост на по-големите залози на Meta в областта на AI“, каза Жасмин Енберг, главен анализатор за Emarketer.
Все пак акциите на Meta са се повишили с 60% тази година. Някои анализатори смятат, че големите разходи на Зукърбърг ще се изплатят. „Разбира се, историята е на негова страна“, пише в доклада си MoffettNathanson, „а инвеститорите вече са обучени, че търпението тук е добродетел“.