Цеков скрито прави рокади в държавното „Автомагистрали“
Регионалният министър в оставка е назначил в Съвета на директорите свой бивш съдружник
Държавното строително дружество „Автомагистрали“ е със сменен ръководен състав. Без да се обявяват публично, регионалният министър в оставка Андрей Цеков е предприел промените на 5 март. Сменени са четирима от 5-мата членове в Съвета на директорите, но без да се посочва причина за това. Рокадата очаква вписваме в Търговския регистър.
Първи за промените в състава на „Автомагистрали“ съобщиха „Сега“, като изданието изрично посочва, че един от новите членове е бивш съдружник на министъра. От пресцентъра на регионалното министерство реагира едва, след като масово медиите започнаха да съобщават новината. Посочват, че рокадите са направени заради получен доклад от АДФИ за извършена инспекция за спазване на Закона за обществените поръчки.
Докладът констатира масови нарушения на ЗОП и системно неупражняван контрол за законосъобразност при възлагането на строителство, доставки и услуги от страна на дружеството“, се посочва в прессъобщението.
Държавното дружество се занимава със строителството на големи инфраструктурни обекти по инхаус процедури като например участъци от скоростния път Видин – Ботевград, както и автомагистрала „Хемус“. Освен това осъществява и поддръжката на участъци от републиканската пътна мрежа. Моментът на смяна е изключително важен не само заради предстоящата ротация в управлението на държавата, но и заради предстоящата индексация на инхаус процедурите. Още не е ясно с колко ще се оскъпят обектите.
Видно от справка в Търговския регистър Цеков е подписал протокол за смяна на членовете в Съвета на директорите на 5 март, т.е. в деня, в който премиерът Николай Денков входира оставката на кабинета.
В решението е записано, че четирима от петимата членове се освобождават от състава, но без да ги освобождава от отговорност. Уволнени са Владимир Трифонов, Гено Иванов, Калин Янков и Ивелина Крушкова. Трима от тях – Трифонов, Иванов и Янков – бяха назначени след спечелени конкурси с 5-годишни мандати.
На мястото на освободените членове до провеждането на конкурс Цеков назначава Ивелина Маринова, Станислава Варадинова, Стефан Атанасов и Даниел Михалев.
Любопитна подробност е, че новият състав е провел заседание на 6 март, т.е. ден след промените. На него за председател на Съвета на директорите единодушно е избран Стефан Атанасов.
Мястото си запазва единствено инж. Иван Станчев, който е и изпълнителен директор на дружеството. Впрочем той успява да оцелее на тази позиция по време на различни кабинети – служебни и редовни. Новият Съвет на директорите го е преизбрал за изпълнителен директор единодушно отново на заседанието на 6 март.
Официалната позиция на министерството гласи,че „смяната на ръководния екип на „Автомагистрали“ ЕАД цели ускоряване на дейностите и намиране на адекватни решения, свързани с дейността на компанията по отношение пътното поддържане, текущия ремонт и поддръжка и ново строителство на участъци от републиканската пътна и магистрална мрежа.“
Новите попълнения
„Сега“ посочва, че новоназначеният Стефан Атанасов всъщност е бизнес партньор на министъра в оставка и на съпругата му. Преди да седне в министерското кресло, през 2019 г. Цеков заедно с Атанасов учредяват фирмата „Веридея“ ООД, чийто предмет на дейност е свързан със земеделие и животновъдство. По-късно съпругата на Цеков го замества като съдружник. През септември миналата година Атанасов дарява целия си дял на съпругата на министъра.
От пресцентъра на министерството съобщават за по-скромна автобиография на Атанасов. Посочват единствено, че е магистър по право от Софийския университет „Св. Климент Охридски“ и че е правоспособен юрист, вписан в Софийската адвокатска колегия.
Интересна е биографията и на 29-годишния Даниел Михалев. Участвал е в избирателни комисии в Бургас и Турция от името на „Продължаваме промяната – Демократична България“. През ноември 2023 г. е регистрирал фирма „Инсайт консулт“ ЕООД и е вписан като едноличен собственик и управител. Компанията се занимава с покупко-продажба на имоти, стоки и строителство.
За Михалев пресцентъра на МРРБ посочва, че е завършил право в Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Професионалният му път е преминал през две адвокатски кантори, одиторска компания, Софийски районен съд и нотариална кантора.
Другият член – Ивелина Маринова – е била управител на „Пътни мрежи“, „Вайпър 2 секюрити“ и „Орион 22“.
За нея официалното прессъобщение на ресорното ведомство гласи, че е завършила „Технология и управление на транспорта“ във Висшето транспортно училище „Тодор Каблешков“, има магистратура „Икономика и финанси“ от Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Посочва се, че е работила в банковия сектор, а освен това има опит в пътното строителство.
За последното ново попълнение – Станислава Варадинова – няма данни за бизнес и обществено – политическа активност.
Ресорното министерство обаче посочва, че е юрист. Работила е като юрисконсулт в частни компании, била е главен експерт в отдел на дирекция „Оперативна програма „Административен капацитет“ при Министерство на финансите, както и старши експерт в отдел „Мониторинг и верификация“ на дирекция „Добро управление“ при администрацията на Министерския съвет. Също така е заемала длъжността старши експерт в Държавната агенция за научни изследвания и иновации, старши експерт в отдел „Изпълнение на проекти“ на Главна дирекция „Европейски фондове за конкурентоспособност“ при Министерство на иновациите и растежа.
Припомняме, че през последните два месеца Цеков направи смени и в ръководството на Агенция „Пътна инфраструктура“, като дори уволни някои от собствените си назначения.
*Материалът е обновен след прессъобщение на МРРБ.