Цените на диамантите се сриват
Лабораторните диаманти, бавното възстановяване на китайската икономика и несигурната макроикономическа среда оказват влияние върху слабия пазар
Диамантите бързо губят блясъка си през последните месеци, пише CNBC. Глобалният индекс на цените на необработените диаманти е загубил 6.5% от стойността си от началото на годината и е с 18% под историческите си върхове през февруари 2022 г.
И изглежда потъването не е приключило, поне според прогнозите на пазарни наблюдатели.
1-каратов естествен диамант с малко по-добро от средното качество струваше 6700 долара преди година, днес същият този диамант се продава за 5300 долара“, казва Пол Зимниски, главен изпълнителен директор на Paul Zimnisky Diamond Analytics.
Цените на диамантите, заедно с тези на други подобни активи, отбелязаха повишения по време на COVID-19 пандемията, когато „заредени със средства от програми за икономически стимули потребителите нямаха търпение да ги похарчат за ценни подаръци за своите близки“, посочват от консултантската компания Bain & Company в доклад от февруари миналата година.
Във времената, когато хората не можеха да пътуват или да се хранят навън, всички тези излишни пари отиваха за луксозни стоки и бижута, казва изпълнителният директор на Angara Jewelry Анкур Дага. А когато икономиката отново започна да се отваря, цените на диамантите започнаха да се забавят и се плъзнаха към рязък спад.
Продължаващата конкуренция на лабораторно отгледаните диаманти, по-бавното китайско икономическо възстановяване и несигурната макроикономическа среда също имат роля за слабия пазар, според експерти от индустрията.
Все по-голям брой потребители се обръщат към лабораторно отгледани диаманти, казва Едан Голан, главен изпълнителен директор на Edahn Golan Diamond Research & Data Едан.
Делът на продажбите на тези диаманти в сравнение с естествените нараства – през 2020 г. той е бил едва 2.4%, а към днешна дата вече е до 9.3%“, казва той.
Лабораторно отгледаните диаманти се произвеждат в контролирана среда, използвайки екстремно налягане и топлина. Те са химически, физически и оптически идентични с естествените диаманти и се смятат за „перфектен заместител“, казва Анкур Дага от Angara Jewelry. По-важното – те са много по-евтини и все повече хора ги търсят за събития като годежи.
Лабораторният диамант е неразличим от добития и ако мога да получа по-голям на същата цена, защо не?“, казва 29-годишният сингапурец Джонатан Лок, който в края на миналата година предлага брак на годеницата си с пръстен с 0.76-каратов лабораторен диамант.
Той добавя, че годеницата му е искала по-малък камък и не е искала той да харчи прекомерна сума за пръстена, разказва CNBC.
Цените на диамантите, отгледани в лаборатория, също се понижават, падайки с 59% през последните три години.
Според Анкур Дага това се дължи на по-ниските цени на машините, които стават по-ефективни при производството на повече изкуствени диаманти.
При мечи сценарий той очаква цените на естествените диаманти да отбележат спад от между 20 и 25% спрямо текущите цени през следващите 12 месеца, което би било 40% спад от пика през февруари.
Продължаващият спад на цените е много вероятен сценарий, особено след като маржовете на търговците на дребно за лабораторно отгледани диаманти са особено високи, около 60%, в сравнение с 34% за естествените диаманти“, казва Голан.