Ценовият таван на газа продължава да държи евролидерите на двата полюса
Те приеха „пътна карта“ за овладяване на поскъпването на енергията
Поредният дебат за това как Блокът да отговори на енергийната криза завърши без споразумение по въпроса за тавана на цените на газа. В малките часове на петъчния ден европейските лидери се разбраха да продължат да проучват опциите за ограничаване на разходите.
Ръководителите на държавите членки се разбраха за да бъде начертана „пътна карта“ за овладяване на поскъпването на енергията. Предстои обаче да бъдат уточнени детайлите, като по тях остават да висят множество разногласия между страните членки.
Държавните и правителствените ръководители се договориха да работят за мерки за спиране на стремителното поскъпване на енергията“, обяви в Twitter председателят на Европейския съвет Шарл Мишел, цитиран от AP.
Той добави, че „единството и солидарността взимат връх“, но не даде подробности за въпросните мерки за задържане на цените на енергията за домакинствата и компаниите. Мишел не спомена нищо и по деликатния въпрос за евентуално налагане на таван на цената на природния газ.
ЕС вече разполага с много добра пътна карта. Ще въведем механизъм за корекция на пазара, за да ограничим случаите на прекомерно високи цени на газа“, заяви председателят на EK Урсула фон Дер Лайен.
Шарл Мишел пък обяви „споразумение по пакет от мерки, които трябва да бъдат пипани по фин начин“.
По думите на германския канцлер Олаф Шолц, ако министрите на енергетиката на страните от ЕС не успеят да постигнат споразумение по окончателна версия другата седмица, ще е необходима нова среща на върха.
„Планираните мерки може да бъдат задействани в края на октомври – началото на ноември“, каза от своя страна френският президент Еманюел Макрон.
Той изтъкна, че лидерите на 27-те са изпратили по много ясен начин сигнал на пазарите относно своята решимост и единство.
Малък напредък
Заключенията, публикувани след края на първия ден от заседанието, съдържат и някои конкретни предложения към ЕК. Държавните и правителствените ръководители от ЕС призовават за ускоряване на преговорите с „надеждни доставчици“ като Норвегия и САЩ. Ето какво още се съдържа в доклада:
- Доброволно съвместно закупуване на газ. Чрез този механизъм обаче страните членки ще бъдат задължени да запълнят най-малко 15% от запасите си за зимата догодина. Пълноценно трябва да бъде използвана и енергийната платформа на ЕС, която е отворена и за Западните Балкани и трите асоциирани държави от Източното партньорство;
- Нов допълнителен референтен показател до началото на 2023 г., който да отразява по-точно условията на пазара на газ;
- Временен динамичен ценови коридор за сделките с природен газ с цел незабавно ограничаване на отделни случаи на прекомерно високи цени;
- Временна рамка на ЕС за ограничаване на цената на газа при производството на електроенергия. Същевременно е необходимо да се предотвратява увеличаването на потреблението на газ;
- Подобряване на функционирането на енергийните пазари с цел повишаване на пазарната прозрачност, облекчаване на ликвидните затруднения и премахване на факторите, които засилват нестабилността на цените на газа, като същевременно се гарантира запазването на финансовата стабилност;
- Ускоряване на опростяването на процедурите за издаване на разрешения с цел по-бързо разгръщане на възобновяемите енергийни източници и мрежи;
- Защитата на домакинствата и предприятията на национално и европейско ниво, по-специално на най-уязвимите общества в ЕС;
- Мерки за енергийна солидарност в случай на прекъсване на доставките на газ на национално и регионално равнище, както и на ниво ЕС при липса на двустранни споразумения за солидарност. Става дума за солидарно използване на енергийната инфраструктура.
- По-големи усилия за пестене на енергия.
Лидерите на 27-те не успяха да намерят практически решения в краткосрочен план.
Въпросът за газа
След 10-часовите преговори през първия ден от заседанието на Европейския съвет някои от големите държави от съюза остават на различни мнения по въпроса за налагането на таван на цената на природния газ – мярка, която се обсъжда като противодействие на стратегията на Русия да държи съюза за заложник чрез спирането на доставките по свое усмотрение. Въпреки това страните от ЕС се договориха да продължат да работят за постигане на компромис въз основа на предложенията, направени от ЕК по-рано тази седмица.
Европейски дипломати обясниха, че мерките първо трябва да бъдат разгледани от експерти, преди да бъдат одобрени на политическо равнище. Лидерите от ЕС настояват да бъдат взети предвид различията между отделните страни по отношение на техните източници на енергия.
Лидерите от ЕС искат да демонстрират единство, но разногласията по много въпроси остават и преговорите през следващите седмици се очертават трудни.
Двете най-големи европейски икономики – Германия и Франция – са на противоположни мнения за налагането на таван на цените на газа: Берлин е против, а Париж – за.
Унгарският премиер Виктор Орбан също отхвърли идеята с аргумента, че тя ще отблъсне доставчиците.
Таванът на цената на газа е като да отидеш в бар и да кажеш на бармана, че искаш да платиш бирата си на половин цена. Няма как да стане“, написа Орбан в Twitter.
10-часова среща
Продължаващите часове наред спорове за цените на енергията отразиха нарастващото напрежение между страните за съвместния им отговор на енергийната криза в Европа, пише Reuters. Някои изразиха разочарование в четвъртък от отказа на Германия да сложи таван на цените на газа.
По думите на германския канцлер Олаф Шолц резултатът от срещата е „добър сигнал за солидарност“.
Определихме точни насоки, според които министрите на енергетиката могат да изработят конкретните детайли. Ако това не проработи, Съветът на лидерите на страните от ЕС трябва да заседава отново. Но аз се надявам, че министрите ще успеят да стигнат до единодушно съгласие“, допълни той.
„От нас се иска да покажем солидарност при споделянето на енергия, но няма солидарност що се отнася до нашите призиви за ограничаване на цените“, заяви премиерът на Италия в оставка Марио Драги пред колегите си, по думите на служител на ЕС, запознат с дискусиите при закрити врата.
Белгийският премиер Александер де Кро, чиято страна изнася газ за съседна Германия, е споделил разочарованието.
Солидарността не трябва да бъде само спрямо доставките – тя трябва да бъде и спрямо цените“, е казал той според източник.
Испания и Португалия вече са ограничили цената на газа, използван за вътрешно производство на електроенергия, а Франция има желание да разшири схемата в целия ЕС. Отделно в четвъртък двете страни се споразумяха с Париж за изграждането на морски тръбопровод между Барселона и Марсилия.
Лидерите на 27-те имаха противоречия и за плановете за разходи на най-богатите страни, целящи да подпомогнат бизнеса и домакинствата в енергийната криза, които обаче според другите държави са нечестни и подкопават конкуренцията на единния пазар на блока.
Politico коментира, че резултатът от срещата е класически резултат за ЕС. Всеки получава по малко, никой не получава всичко, повече говорене е неизбежно и мнозина ще възроптаят срещу безкрайния процес. Но, настояха лидерите, всичко опира до единство.
Срещата на върха продължава и днес.
We have a deal on #energy.
— Charles Michel (@CharlesMichel) October 21, 2022
There is a strong and unanimous commitment to act together, as Europeans, to reach three goals:
▪️lower prices
▪️guarantee the security of supply and
▪️continue to work to reduce demand.#EUCO pic.twitter.com/A2KBHJ72FL