Colliers: Цените на имотите в София са „съвсем прилични“
Частният сектор за отдаване под наем на жилища ще продължи да набира популярност в някои части на региона на ЦИЕ
Жилищният пазар в Централна и източна Европа (ЦИЕ) е различен и всяка страна има своите особености. Достъпността на новите апартаменти може да варира от "съвсем прилични цени" в някои градове, като Букурещ и София, до "балонни стойности" в Прага и Братислава.
Това се посочва в доклад на консултантската компания Colliers, който разглежда жилищния пазар в ЦИЕ.
Въпреки че очакваното намаляване на лихвените проценти (без България) би трябвало да доведе до известно раздвижване в правилната посока, то е свързано най-вече с различни регулаторни въпроси и законодателни пречки (особено бавния процес на взимане на решение и авторизация), така че не бива да се очакват промени или подобрения сравнително бързо.
На фона на тази несигурност частният сектор за отдаване под наем на жилища следва да продължи да набира популярност в някои части на региона на ЦИЕ.
В Полша и Унгария обаче са налице предизвикателства, свързани с валутния риск, докато в страните, които са приели еврото или са със стабилен валутен режим, този риск не стои на дневен ред“, казват експертите.
Индустриални имоти
С нормализирането на разходите за строителство и, в някои случаи, с увеличението на свободните площи през 2022 или 2023 г., Colliers очаква стабилизиране или поне по-бавно нарастване на наемните нива в региона на ЦИЕ. През последните няколко години имаше безпрецедентно увеличение, което намалява цялостната привлекателност на региона. Макар че когато се съпостави с огромната разлика между заплати и производителност, регионът все още изглежда далеч по-добре от западноевропейските алтернативи.
Офиси
През по-голямата част на 2024 г. вероятно ще има забавяне при завършването на нови офиси. В някои случаи, като например в столиците на Словакия и Румъния, през 2024 г. не се очаква да бъдат реализирани (почти) никакви значими офис проекти.
Засега пазарът все още се движи предимно от наемателите, тъй като процентът на незаетите площи остава двуцифрен в столиците на ЦИЕ (с изключение на Прага).
Спасителната мярка тук е, че забавянето на реализацията на проектите ще спомогне за усвояването на съществуващите свободни площи, особено тези в модерни/съответстващи на изискванията на ESG офиси, и може би постепенно ще наклони равновесието към неутрален пазар до края на 2024 г.
Търговски площи
Намаляването на инфлацията и добрите икономически перспективи със сигурност се взимат предвид от много инвеститори в търговски площи, които разглеждат региона на ЦИЕ, където продължава да има поле за развитие на нови проекти.
В сравнение със Западна Европа покритието на модерните търговски проекти в ЦИЕ със сигурност е по-малко, особено в някои региони, така че въпросът не е „дали“, а по-скоро „кога“ ще бъде адресиран този въпрос.
Ритейл парковете остават ключов фокус, който стимулира растежа на пазара в ЦИЕ, тъй като могат да бъдат реализирани с по-ниски разходи за предприемачите и да таргетират и по-малките градове. Що се отнася до търсенето, макар че спадът на инфлацията би трябвало да е в полза на потребителите, налице е положителна перспектива за дискаунтърите.