DEA се „интересува” от инвестициите в медицинска марихуана
Фондовете, вложили средства в компании от този сектор могат да бъдат обвинени в пране на пари и трафик на наркотици
Службата за борба с разпространението на наркотици в САЩ - DEA, може да се окаже проблем пред инвеститорите, влагащи средства в компании за медицинска марихуана, пише Reuters.
Обект на интерес са бизнес начинания в Канада и САЩ. На федерално ниво в Щатите наркотичното вещество е все още незаконно и финансирането на отглеждането му в други държави или отделни, щати където растението е лагализирано за медицинска употреба, може да се тълкува като пране на пари.
Запитан от информационната агенция, говорителят на DEA Ръсти Пейн заяви, че службата „е силно заинтересована от подобни операции”.
Граждани и фирми от САЩ вземат все по-активно участие в бума на публично предлагане на акции на подобни компании. Те се развиват изключително бързо, след като Канада промени законодателството си през тази година, легализирайки покупките на марихуана за медицински цели от лицензирани производители. Очакванията са в следващото десетилетие пазарът за медицинска марихуана да нарасне десетократно до 1,3 млрд. канадски долара.
„Ние наистина харесваме канадския модел, който се различава от всеки друг по света. Това което правим не нарушава щатското законодателство и федералното такова на Канада”, казва Кристиан Грох, съосновател на базиран в Сиатъл инвестиционен фонд, който е един от най-големите инвеститори в сектора. Компанията оперира чрез свое подразделение в страната на кленовия сироп, но други американски дружества са вложили средства директно.
Според Тимъти Уайт, експерт в компания, подпомагаща банки в борбата им срещу прането на пари, директните инвестиции на американски компании нарушават поне в две насоки законодателството. „Тази дейност нарушава, както законите за трафик на наркотици, така и тези за пране на пари”, обяснява той.
Канадският производител OrganiGram почти е удвоил пазарната си капитализация от листването си на борсата на 25 август. Около една трета от нея се контролира от щатски инвеститори. Те са предимно малки фондове, докато големи институционални инвеститори отбягват тази възможност, основно поради правния риск.
„Има толкова много компании, които финансират медицинската марихуана и за нито една рискът от обвинение в пране на пари не се е реализирал. Същото е като да инвестирате в медицинска компания, чийто продукт все още не е одобрен. Това е просто едно лекарство”, казва пред агенцията инвеститор, който все пак желае да запази анонимността си.