„За да обърнем внимание“: Денков привиква мобилните оператори заради индексацията
Правителството няма правомощията да влияе на икономическите отношения между доставчиците и клиентите
Правителството се ангажира да поговори с мобилните оператори за обявената от тях трета поредна индексация на цените в отговор на растящата инфлация. Министър-председателят Николай Денков заяви, че представители на Vivacom, A1 и Yettel ще бъдат извикани на разговор. Активни действия обаче няма как да бъдат предприемани, тъй като изпълнителната власт не разполага с такива правомощия.
Правителството няма права директно да влиза в договорите между икономическите субекти и хората“, заяви премиерът, подчертавайки правилата на правовата държава.
Коментар по темата той направи по време на блиц контрола в парламента. В рамките на заседанието му бе отправен директен въпрос по казуса от Корнелия Нинова, която настоя да получи отговор за политиката на кабинета по въпроса с индексацията. Именно тя – в качеството си тогава на министър на икономиката и индустрията – в края на 2021 г. яхна темата за индексацията. И успя да политизира казуса популистки вместо да обърне внимание на съществените недостатъци в съществуващите правила, като неравнопоставената позиция на клиентите във въпросните общи условия. Това вероятно бе свързано с факта, че председател на отговорната Комисия за защита на потребителите дълго време беше нейният приближен Димитър Маргаритов, който тя после направи зам.-министър.
Денков сега обърна внимание, че въпросът на Корнелия Нинова внушава, че мобилните оператори едва ли не са нещо лошо за хората и икономиката.
Припомняме, че в общите условия на телекомите е заложена клауза, според която веднъж годишно те имат право да индексират тарифите си в случай на растяща инфлация. За първи път операторите се възползваха от нея през 2022 г. А в края на този януари, в рамките на няколко дни, Vivacom, A1 и Yettel обявиха нова актуализация на цените си, за трета поредна година.
Ще направим разговори с ръководството на мобилните оператори, за да им обърнем внимание, че това е лоша икономическа практика, която създава напрежение и те самите не са заинтересовани да я поддържат по този начин. Самите те не са заинтересовани от това. Ще говорим и с контролните институции да бъдат по-активни“, все пак обеща Денков.
Премиерът отиде и по-далеч, като засегна и темата за състава на Комисията за защита на потребителите. Действията на регулаторите са сред актуалните въпроси. Такъв циркулира и през призмата на още един казус, свързан с телеком сектора – спорното придобиване на „Булсатком“ от United Group, собственика на Vivacom, за което източници вече коментираха, че е одобрено от Комисията за защита на конкуренцията (КЗК).