Депутатите облекчиха изграждането на станции за електромобили около блоковете
На първо четене в зала са приети промени в ЗУЕС, които трябва да отключат 1.4 млрд. лв. за саниране
На първо четене в зала:
Собствениците на паркоместа в общи (подземни и надземни гаражи), както и в околоблоковите пространства ще могат по-лесно да изграждат зарядни станции за електромобили. Те ще могат да свързват точката за зареждане с електроразпределителната мрежа като индивидуални абонати.
Това са част от промените в Закона за управление на етажната собственост, предложени от Ивайло Мирчев и група депутати от „Демократична България“, приети на първо четене в зала.
Бяха приети и предложенията, входирани от служебния кабинет „Донев“, с който се цели по-бързо отключване на 1.4 млрд. лв. от Плана за възстановяване и устойчивост, предвидени за саниране.
Припомняме, че съвсем наскоро регионалното ведомство стартира и втория етап на кандидатстване. Първият приключи с огромен интерес. Размерът на предвидената финансова помощ по процедурата е над 1.1 млрд. лв., но е прекалено малък на фона на подадените проекти предложения. Тяхната стойност е за почти 4 млрд. лв.
Промените в ЗУЕС, които трябва да улеснят санирането, се влачат от миналата година. Същият законопроект бе входиран в рамките на 48-ото Народно събрание, и мина на първо четене през комисии в парламента. Но промените така и не бяха приети окончателно заради краткия живот на Народното събрание.
В интервю за Economic.bg секретарят на Асоциацията на дружествата, управляващи етажна собственост Ламбро Попов определи промените като належащи, тъй като такива не са правени години наред.
Днес в зала почти всички се обявиха за промени между първо и второ четене. Най-спорни са промените, свързани със свалянето на кворума при взимане на решения, както и процедурата кметовете да вкарват служебни домоуправители в етажни собствени, в които няма избрани.
За мен процедурата, която са предвидили в министерството – за назначаване на служебни домоуправители и това, че вкарваме кмета на общината или на района да се занимава с етажната собственост, според мен, по никакъв начин това не е работещо”, коментира председателят на правната комисия Стою Стоев, цитиран от БНР.
Андрей Чорбанов от “Има такъв народ” също изрази скептично мнение, тъй като промените не решават проблемите на собственици на апартаменти в централните градски части, където в кооперациите повече от половината от жилищата са всъщност наети от фирми и на практика изключително трудно се достига изискуемият кворум, който се предлага, за да се вземе каквото и да е решение.
Идеята общото събрание на етажната собственост за разполагането на зарядна точка за електромобили да става с мнозинство също предизвика реакция.
Зарядните станции – законопроект на ДБ
Като мотиви в законопроекта са записани тежките бюрократични процедури, през които трябва да се мине, за да се инсталира точка за зареждане в електрическата мрежа, тъй като все повече електромобили се използват в големите градове, а населените предимно живее в сгради – етажна собственост. Да се извадят всички документи отнема около година и половина, се обяснява още в законопроекта.
По-лесно саниране – законопроект на кабинета „Донев“
За да се улеснят инвестициите в енергийна ефективност в многофамилните жилищни сгради, всяка етажна собственост ще може да открие банкова сметка със специално предназначение за събиране на средства за управление и поддръжка на общите части на етажната собственост. Това ще улесни и кандидатстването за колективни кредити пред различни финансови институции. Разпореждането с този ресурс ще може да се извършва от председателя на Управителния съвет (управителя) въз основа на решение, прието от общото събрание.
Промените, внесени от служебния кабинет, също така трябва и да регламентират професионалното управление на етажната собственост в многофамилните жилищни сгради. Въвежда се изискването лицата, които управляват и поддържат етажната собственост, да бъдат търговци по смисъла на Търговския закон, с изключение на физическите лица-търговци по същия които не могат да бъдат професионални управители. Всички те ще бъдат вписани в специална единна информационна система, която обединява два публични централизирани електронни регистъра: Регистър на професионалните управители на етажна собственост и Регистър на етажната собственост, съдържащ данни за: сдруженията на собствениците на територията на Република България, както и за управителни съвети (управители) на етажна собственост на територията на Република България, регистър към МРРБ и ще получат удостоверяващ документ.
Регистрацията на професионалните управители-търговци е със срок на действие до 5 години и вписаните търговци ще трябва да обновяват информацията в него всеки път, когато настъпят нови обстоятелства, които засягат изискванията към тях.