Неработещата Държавна петролна компания окончателно бе закрита
Според Мартин Димитров от ДБ не трябва да се създават държавни дружества, а да има работещи регулатори
Близо три години, след като беше открита с цел да насърчи конкуренцията, Държавната петролна компания официално беше закрита от депутатите в 49-ото Народно събрание. Решението беше взето единодушно от всички депутати, присъствали в залата днес.
Дебатът по темата се водеше предимно от представители на „Демократична България“ и ГЕРБ.
Според Мартин Димитров от ДБ не трябва да се създават държавни дружества, а да има работещи регулатори. По думите му Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) не е такъв орган, тъй като не е правила проверки на пазара на горива „заради Covid“ и не е ефективна.
Много хубаво работи тази комисия, защото не работи. КЗК трябва да работи, а не да се занимаваме с държавни компании“, каза той.
Според Десислава Трифонова от ГЕРБ партията ѝ подкрепя закриването, тъй като ПП-ДБ „вече са убили Държавната петролна компания“.
Димитров смята, че усилия трябва да бъдат вложени в това да има повече конкуренция, прозрачност и по-ниски цени, а не в държавни петролни компании.
Венко Сабрутев от „Продължаваме промяната“ също се обяви за повече регулации в сектора. Според него по тази причина Народното събрание „трябва да си свърши работата и да смени състава на КЗК".
Делян Добрев от ГЕРБ също се обяви „за“ закриването на компанията, тъй като по нея се харчат само пари за заплати на служители.
Повече от година има 30 човека, които нищо не правят, но получават заплати, още тогава трябваше да я закрият“, каза той.
Според сметките на депутатите за тази една година след решението на правителството на „Петков“ за закриването ѝ са похарчени 1 млн. лв. „без никой да прави нищо“.
Днес ние тука си късаме ризите, а всъщност този спор е безсмислен“, каза още Добрев.
Държавната петролна компания беше създадена от правителството на ГЕРБ по идея на финансовия министър Владислав Горанов. Тогава членовете на кабинета мотивираха необходимостта да се създаде поредното държавно дружество с възможността то да играе ролята на балансьор на пазара и чрез своите по-ниски, но все пак пазарни цени, да свали и останалите.
Дружеството беше създадено с решение на Министерския съвет през май 2020 г. Година по-късно вече бе променен законът, беше назначено ръководство и му бяха осигурени 50 млн. лв. капитал. Идеята беше държавното дружество да оперира 100 бензиностанции до края на 2021 г. Но нищо от това не се случи, освен че се харчеха средства за издръжка.
През август 2022 г. в последния си работен ден кабинетът „Петков“ направи промени в структурата на няколко държавни предприятия, с които бе закрито и спорната петролна компания. За да бъде заличено окончателно дружеството от нормативната уредба бяха необходими законодателни промени.
Няколко дни по-късно вече служебният министър на икономиката и индустрията Никола Стоянов дори обяви, че ще опита да включи компанията в решаването на енергийната криза в България, но за тази стъпка също бяха необходими законодателни промени, които така и не се случиха.