Депутатите се захванаха с ограничаването на руските инвестиции в България
Проектът е на ДПС и цели скрининг на инвестиции с потенциал да навредят на българската икономика и националната сигурност
Депутатите одобриха на първо четене предложенията за промени в Закона за насърчаване на инвестициите, които би трябвало да наложат контрол върху чуждестранните инвестиции с потенциал да навредят на националната сигурност. Всъщност, промените са свързани с европейски регламент от 2019 г., който България все още не е транспонирала в своето законодателство. Сегашните поправки бяха внесени от ДПС още в началото на лятото, а впоследствие министри от кабинета „Денков – Габриел“ заявиха, че са работели и по свои такива.
Идеята е ново звено – Междуведомствен съвет за скрининг на преките чуждестранни инвестиции – да предпазва българската икономика от инвестиции с корозивен капитал, т.е. инвестиции или придобивания, които имат потенциала да навредят на националната сигурност и обществен ред. В това звено следва да влязат представители на няколко министерства и служби за сигурност.
Обхватът на инвестициите, обект на новите регулации, са такива в критична инфраструктура, свързана с енергетика, транспорт, здравеопазване, медии, отбрана, финанси и други.
Проверките следва да се извършват за чуждестранни инвестиции над 1 млн. евро, но по време на дебатите се даде знак, че този праг може да бъде повишен, а самия механизъм – попроменен между двете четения. Затова второто гласуване на промените ще се осъществи най-рано ноември, след 3-седмичната почивка на парламента заради местните избори. Депутатите дадоха заявки това време да се използва за дискусии и с бизнеса по темата.
Несъмнено лимитът от 1 млн. евро е изключително нисък. Това е цената на една по-голяма къща в столицата“, коментира депутатът от „Продължаваме промяната“ Даниел Лорер.
Той допуска тези разрешения да се дава от Българската агенция за инвестиции вместо да се създава ново звено.
Идеята е инвеститорите да подадат заявление за разрешаване на инвестицията, като действията им по осъществяване са забранени преди разрешението. От Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) обаче предлагат все пак възможността инвеститорът на своя отговорност да може да работи по плановете си до решението. Според текстовете на ДПС решение се взима до 45 дни от постъпване на заявлението.
От ДПС описаха идеите си като
продължение на инициативата на ДПС за спиране на златните паспорти“.
Инициативата е насочена предимно към руски капитали.
Очаквано БСП, „Възраждане“ и „Има такъв народ“ отказаха да подкрепят проекта с аргумент, че това ще отблъсне инвеститорите.
Иначе Лорер разкри, че „Продължаваме промяната“ работи и по други поправки в Закона, но с цел насърчаване на инвестициите.