„Некомпетентност и чиновнически подход“: Териториалните планове не са полезни в сегашния си вид
Според кмета на Стара Загора стратегическите документи трябва задължително да бъдат променени преди да бъдат пратени в Брюксел
Териториалните планове за справедлив преход на въглищните региони Стара Загора, Кюстендил и Перник, които кабинетът „Денков“ публикува посред лято, набързо и в опит да спаси парите по Плана за възстановяване, не се приемат добре от кметовете на засегнатите градове. Това става ясно от думите на кмета на Стара Загора Живко Тодоров, който коментира темата за Kmeta.bg след връчването на наградите „Кмет на годината“ за мандат 2019 – 2023 г.
Идеята на тези планове, за които Брюксел настоява, е да дадат яснота как ще се случи прехода по най-безболезнения начин за работещите в сектора на енергетиката. Според Тодоров обаче липсва каквато и да е яснота как ще бъдат заменени работните места във въглищната индустрия с алтернативни.
Не съм чул засегната страна, която да е дала положителна оценка, след като териториалният план бе пуснат за обществено обсъждане. В него няма конкретика, финансова рамка, която да е точна и ясна. Най-лошото е, че няма и яснота колко работни места ще бъдат създадени, което е в основата на зеления преход“, коментира Тодоров.
Според него алтернативата е зелената икономика – индустриални зони, чиста енергия, която да ги захранва, инфраструктура, която трябва да се изгради, предприятия и инвеститори, които трябва да бъдат привлечени.
Какво от това е направено към момента? Абсолютно нищо“, казва кметът на Стара Загора.
Той очаква териториалният план за града му да не замине в Брюксел в този вариант и очаква депутатите да не подкрепят сегашните варианти за Стара Загора, Перник и Кюстендил, „защото това ще означава да се убият няколко региона, а за оцеляването им няма алтернатива на този етап“.
Пряко са засегнати от въглищния преход в Стара Загора са около 20 000 души, а косвено – в пъти повече, с техните семейства, с бизнеса, който е свързан с въглищния комплекс.
В България и без това има демографски проблем, представете си, ако още един избухне сега. Това ще е в огромен ущърб на България“, казва Тодоров.
Според него в териториалните планове липсват начините, по които замърсяващото производство ще бъде заменено с иновативно. „Има соларни панели, зелен водород, който не е ясно колко работни места ще създаде. Според нашите изчисления – много малко“, категоричен е кметът.
Той казва още, че няма и разписани възможности работниците да се преквалифицират.
„Може да се изпусне финансиране. Загубите на държавата ще бъдат милиарди от Зелената сделка, както върви в момента. Освен това, хората, които останат без работа – дори и поетапно да се запишат на борсата, пак ще натежат много на социалната система на държавата“, казва Живко Тодоров.
Според него всички посочени проблеми могат да бъдат коригирани от правителството, ако има желание.
Заради некомпетентност стигнахме дотук и заради чиновнически подход. Не се мисли политически как да се решат проблемите. А това е наложително да стане сега, с времето всичко се усложнява неимоверно“.