ДКК е ремонтирала язовири на двойни цени и без търгове
Според икономическия министър Държавната консолидационна компания може да бъде санкционирана по „Магнитски“, ако е работила с фирми на Пеевски и Божков
Държавната консолидационна компания (ДКК), която през последните години получи стотици милиони за различни дейности, една от които ремонти на язовири, е разплатила 630 млн. лв. на десетина фирми, без да са организирани обществени поръчки. Това обяви принципалът на компанията – икономическият министър Кирил Петков в интервю за bTV. Той даде за пример малък празен язовир край Ловеч, който е „ремонтиран“ с близо 2.5 млн. лв., за който проверката е установила, че са плащани между два и пет пъти над пазарните цени.
Припомняме, че правителството на Бойко Борисов възложи на ДКК да ремонтира язовирите в България през 2018 г., като за целта наля в капитала на дружеството, над 500 млн. лв. Сега проверката показва, че за този период са завършени едва десет водоема, като първият е именно този малък язовир край Ловеч, който видимо не изглежда да е приоритетен за населението и стопанството.
Петков напомни, че Българската банка за развитие (ББР) е отпуснала голям заем на ДКК, който също е използван за превеждане авансово пари на строителни фирми. „Трябва да влезем в контрол на ББР, така че заемът към тази компания да се преструктурира. Тези дружества трябва да влязат напълно под контрола на Министерството на икономиката и да няма сделки без търгове и обществени поръчки“, каза Кирил Петков.
Той обяви, че ще изпрати резултатите от проверката на българската прокуратура. „Ако цените са по две и по пет, за мен това е корупция. Срещнахме се с ръководствата на ДКК и „Монтажи“, но те казаха, че всичко е наред и казаха, че ще направят уебсайт. Това е огромна структура, без дори да има сайт, където огромни пари потъват в неясни приоритети и които са обвързани по интересен начин с ББР“, каза икономическият министър.
Той не изключи възможността част от преведените авансово над 600 млн. лв. да са отишли във фирми, свързани със санкционираните по глобалния закон „Магнитски“ Делян Пеевски и Васил Божков. „В момента служебното правителство прави всичко възможно държавни фирми да не попаднат под санкциите на закона. Защото например ДКК може да бъде санкционирана, ако се окаже, че е изхарчила част от тези пари към фирми на Пеевски и Божков“, каза Петков.